Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Warszawa gra z WOŚP

opublikowany: piątek, 11. stycznia 2019 - 9:54, Magdalena Łań
Na licytację WOŚP prezydent Warszawy przekazał ławkę. fot. Na licytację WOŚP prezydent Warszawy przekazał ławkę.

W niedzielę, 13 stycznia 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, do którego jak co roku przyłącza się miasto stołeczne Warszawa. Na internetowych aukcjach można wylicytować m.in. spacer tunelem pod Wisłą, majówkę w pokojach Muzeum Warszawy czy ławkę od prezydenta stolicy.


Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy przekazał na licytację ławkę, na której spotykał się w ubiegłym roku z warszawiakami jeszcze jako poseł na Sejm RP.

Ławka towarzyszyła mi na nieformalnych i spontanicznych spotkaniach z mieszkańcami stolicy. Z radością przekazuję ten przedmiot na szczytny cel fundacji WOŚP. Pieniądze z tegorocznej aukcji pomogą doposażyć specjalistyczne szpitale dziecięce w nowoczesny sprzęt medyczny – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy.

W niedzielę, 13 stycznia, o godz. 17.30 Prezydent m.st. Warszawy będzie kwestował na Rynku Starego Miasta. Pieniądze do puszek, tego dnia będą również zbierać stołeczni radni. 

Paweł Rabiej, wiceprezydent Warszawy dla zwycięzcy licytacji przygotuje kolację, inspirowaną kuchnią azjatycką.  Miasto stołeczne Warszawa z kolei wystawiło przejazd testowy na nowym, wschodnim odcinku II linii metra (od Dworca Wileńskiego przez stacje: Szwedzka, Targówek, do stacji Trocka).

Metro Warszawskie wystawiło niecodzienny spacer - przejście się tunelem metra, prowadzącym pod Wisłą ze stacji Centrum Nauki Kopernik do stacji Stadion Narodowy. To nie jedyna atrakcja dla miłośników komunikacji miejskiej. Tramwaje Warszawskie też zapraszają na  swoje aukcje. Można poczuć się jak motorniczy i zasiąść za sterami tramwaju, zwiedzić zajezdnię tramwajową z Pawłem Burczykiem w roli przewodnika, spędzić dzień z Nadzorem Ruchu, czy nawet zorganizować imprezę z DJ Wiką w kultowym warszawskim tramwaju. A Krzysztof Czubaszek, burmistrz Śródmieścia odstąpi na jeden dzień swój fotel.

Na internetowych aukcjach można również wylicytować majówkę na Rynku Starego Miasta w pokojach Muzeum Warszawy, wycieczki po terenie Stacji Filtrów czy kurs samoobrony ze szkoleniem udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej zorganizowany przez Straż Miejską. Do wygrania jest również piłka z podpisami piłkarzy Legii Warszawa oraz obraz namalowany przez szympansicę Lucy z warszawskiego zoo.
 
Dodatkowo, w dniu finału, w niedzielę 13 stycznia każdy z przyklejonym serduszkiem będzie mógł wejść bezpłatnie na wystawę „W Polsce króla Maciusia” w Muzeum Polin, a na placu Defilad Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji będzie rozdawać gorącą zupę.
 
Zmiany w ruchu drogowym i komunikacji
W niedzielę, 13 stycznia, w godz. 13.30–15.00 śródmiejskimi ulicami przebiegną uczestnicy 13. biegu „Policz się z cukrzycą”. Będą zmiany w ruchu i kursowaniu komunikacji miejskiej. Biegacze wystartują sprzed głównej sceny na pl. Defilad i przebiegną pod ul. Marszałkowską tunelem w ciągu ul. Złotej. Dalej trasa biegu będzie prowadziła ulicami: Jasną, Świętokrzyską, Mazowiecką, Królewską, pl. marsz. J. Piłsudskiego, Wierzbową, pl. Teatralnym, Senatorską, Miodową, Krakowskim Przedmieściem, Ossolińskich, pl. marsz. J. Piłsudskiego, Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem, Świętokrzyską, Jasną i tunelem na ul. Złotej do mety na pl. Defilad.
 
W trakcie biegu ulice na jego trasie będą wyłączane z ruchu samochodów. Nie będzie można przejechać ulicami poprzecznymi. Niemożliwy będzie również skręt z ul. Marszałkowskiej w ulice Świętokrzyską i Królewską oraz na pl. Defilad. Zamknięty będzie także skręt z Al. Jerozolimskich w ul. Kruczą oraz przejazd w ciągu ul. Kruczej w kierunku pl. Powstańców Warszawy. Na ulicach: Królewskiej (od pl. marsz. J. Piłsudskiego do Krakowskiego Przedmieścia), gen. M. Tokarzewskiego-Karaszewicza, Ossolińskich, A. Fredry, Canaletta, Bednarskiej i Wierzbowej będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się.  
 
Autobusy 102 i 105 pojadą ulicami L. Kruczkowskiego i Książęcą, a dalej Marszałkowską i Al. Jerozolimskimi. Autobusy linii 107 i 111 będą kursowały ul. Marszałkowską i Al. Jerozolimskimi. Linie: 116, 178, 180, 503 i 518 jadąc w kierunkach południowych, zjadą z ul. Miodowej przez ul. Kapucyńską w al. „Solidarności” i dalej z pl. Bankowego pojadą ul. Marszałkowską. W kierunkach północnych pojadą ul. Marszałkowską i gen. W. Andersa. Autobusy linii 128 i 175 z Al. Jerozolimskich pojadą na pl. Trzech Krzyży, gdzie będą miały przystanek końcowy. Natomiast linia 222 pojedzie ul. Emilii Plater na pl. Grzybowski. Z powrotem pojedzie ulicami Królewską i Marszałkowską.
 
Wieczorem, około godz. 20.00, w czasie finału zbiórki na pl. Defilad możliwe będzie zamknięcie na kilkanaście minut ruchu na ul. Marszałkowskiej pomiędzy ul. Świętokrzyską a rondem R. Dmowskiego. W tym czasie autobusy linii 520 zostaną skierowane objazdem ul. Emilii Plater. W przypadku długotrwałego wyłączenia ruchu tramwajowego na ul. Marszałkowskiej, linie tramwajowe: 4, 15, 18 i 35 zostaną skierowane na trasy objazdowe prowadzące ulicami Nowowiejską – al. Niepodległości – T. Chałubińskiego – al. Jana Pawła II.
 
Szczegółowe informacje o zmianach w organizacji ruchu spowodowanych remontami i inwestycjami można znaleźć na stronie Biura Koordynacji Inwestycji i Remontów w Pasie Drogowym pod adresem: www.infoulice.um.warszawa.pl, www.facebook.com/infoulice. Tam też można zamówić bezpłatną usługę powiadamiania SMS oraz newsletter o utrudnieniach w ruchu w Warszawie. Natomiast szczegółowe informacje na temat zmian w komunikacji miejskiej znajdują się na stronie: www.ztm.waw.pl.