Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Warszawa dla najmłodszych – więcej miejsc w żłobkach

opublikowany: poniedziałek, 13. maja 2019 - 8:20, Beata Wiśniewska

W poniedziałek, 13 maja w Zodiaku Warszawskim Pawilonie Architektury (pasaż Wiecha 4) odbędzie się giełda nieruchomości dla przedsiębiorców prowadzących działalność związaną z opieką nad dziećmi w wieku do lat 3.


Podczas giełdy nieruchomości przedsiębiorcy zapoznają się z ofertą prywatnych deweloperów oraz miejskich spółek. Dzięki współpracy pomiędzy uczestnikami spotkania będą mogły powstać kolejne miejsca opieki dla najmłodszych warszawiaków.

O godz. 10.00 do dyspozycji mediów będzie Paweł Rabiej, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Więcej miejsc w żłobkach
Obecnie w Warszawie jest ok. 17 tys. miejsc w żłobkach miejskich i prywatnych, do końca 2023 r. miasto chce zwiększyć tę liczbę o co najmniej 11 tys. Powstanie 38 żłobków oraz wykupione zostaną miejsca w żłobkach prowadzonych przez przedsiębiorców. Jeszcze w tym roku oddane zostaną trzy nowe żłobki na łącznie ponad 360 miejsc w dzielnicach: Ursynów, Wesoła i Wola.
Od września 2019 r. wszystkie miejsca w publicznych żłobkach oraz punktach dziennej opieki będą bezpłatne. Taką uchwałę podjęli radni miejscy w lutym 2019 r.  

Trwa konkurs dla przedsiębiorców 
Od września 2019 r. zaczną działać kolejne, wykupione przez miasto w drodze konkursu, miejsca w standardzie miejskim w placówkach niepublicznych (żłobki, kluby dziecięce oraz punkty dziennej opieki). Rodzice nie zapłacą za nie, dokładnie tak jak w żłobku publicznym i publicznym punkcie dziennego opiekuna. Przedsiębiorcy otrzymają 1400 zł na każde miejsce w placówce.
Czas na składanie ofert w konkursie mija w środę, 15 maja. Z zasadami konkursu można zapoznać się tutaj.

Zostań opiekunką w warszawskim żłobku
Poza zwiększaniem miejsc w żłobkach, miasto bezpłatnie przeszkoli osoby chętne do pracy w żłobkach, klubach dziecięcych i na stanowisku dziennego opiekuna. Więcej opiekunek, to więcej miejsc w żłobkach. Warszawa oferuje bezpłatnie 280-godzinne szkolenie na opiekuna dzieci do lat 3. Szkolenia odbywają się w systemie dziennym lub weekendowym. Najbliższa edycja rozpoczyna się 25 maja 2019 r. Więcej informacji tutaj.