Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

W Warszawie odsłonięto pomnik Ronalda Reagana

opublikowany: poniedziałek, 21. listopada 2011 - 15:55, Magdalena Łań
Rafał Motyl fot. Rafał Motyl
Pomnik prezydenta Reagana w Warszawie.

Setna rocznica urodzin Ronalda Reagana stała się okazją do odsłonięcia przez prezydenta Lecha Wałęsę, pomnika tego zasłużonego przywódcy Stanów Zjednoczonych i przyjaciela Polski. Monument stanął w Al. Ujazdowskich naprzeciwko ambasady Stanów Zjednoczonych.


Kiedy dziś tym gestem oddajemy honor i cześć prezydentowi Reaganowi, zastanawiam się, czy obecna Polska, Europa i świat mogłyby tak wyglądać bez niego. Jako uczestnik tych zdarzeń uważam, że to niewyobrażalne. – zaznaczył w swoim przemówieniu prezydent Lech Wałęsa.

Minister Jacek Michałowski, szef Kancelarii Prezydenta RP, odczytał list napisany przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego – Cieszę się, że nasza stolica wzbogaciła się dziś o miejsce, które upamiętnia postać symbolizującą amerykański wkład w naszą, polską wolność – wkład, o którym nigdy nie zapomnimy. Od dziś twarz prezydenta Stanów Zjednoczonych spoglądać będzie na współczesną Warszawę – przyjazną, otwartą, nowoczesną. I przede wszystkim: wolną. Taką, o jaką przyjaciel Polaków Ronald Reagan zawsze zabiegał. – napisał w swoim liście prezydent.
    
Odczytano również list prezydenta USA Baracka Obamy, w którym pisze on – Prezydent Reagan miał ten szczególny dar budzenia nadziei we wszystkich, którzy zmuszeni byli odnajdywać się w trudnych okolicznościach. Przywrócił Amerykanom optymizm w czasie trudności gospodarczych i wyzwań polityki światowej, a narodowi polskiemu dał nadzieję, okazując wsparcie zrywowi „Solidarności”.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz powiedziała po odsłonięciu pomnika – Odsłonięty dziś pomnik prezydenta Ronalda Wilsona Reagana stoi na trasie weekendowych spacerów warszawiaków. Będzie im przypominać tego wielkiego przyjaciela Polaków, wybitnego męża stanu, którego nieugięta postawa i konsekwentna polityka przyczyniła się do odzyskania przez Polskę wolności. Dziękuję panu prezydentowi Lechowi Wałęsie, który wspierał budowę tego pomnika poświęconego człowiekowi, któremu „Solidarność” zawdzięcza tak wiele. Dziękuję fundatorom, dzięki którym pomnik wielkiego prezydenta możemy odsłonić w stulecie jego urodzin.

W trakcie uroczystości odbył się również pokaz filmu ukazującego życie Ronalda Reagana.

Wśród znamienitych uczestników uroczystości, obok prezydenta Lecha Wałęsy, prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz i ambasadora USA Lee A. Einsteina, znaleźli się m. in. minister gospodarki Waldemar Pawlak, Władysław Bartoszewski, Tadeusz Mazowiecki, a także posłowie na Sejmu RP oraz delegacja Kongresu USA

Inicjatorem powstania pomnika jest powstała w 2008 r. Fundacja im. Ronalda Reagana, działająca we współpracy z Biblioteką i Fundacją Ronalda Reagana w Simi Valley, w Kalifornii.