Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

W szpitalu przy Kopernika jest już tomograf komputerowy

opublikowany: środa, 28. lutego 2018 - 15:15, Magdalena Łań
W szpitalu przy Kopernika jest już tomograf komputerowy. Fot. R.Motyl fot. W szpitalu przy Kopernika jest już tomograf komputerowy. Fot. R.Motyl

Od 1 marca małych pacjentów Warszawskiego Szpitala dla Dzieci przy ul. Kopernika przyjmuje Pracownia Tomografii Komputerowej, wyposażona dzięki dotacji miasta w wysokości 2,6 mln zł.


- Warszawskie szpitale to ¼ bazy publicznej służby zdrowia w stolicy, ten przy Kopernika jest jednym z naszych dziesięciu. Po kilkuletnich remontach, a także dzięki zakupowi takich wspaniałych urządzeń jak ten tomograf mamy tu rzeczywiście XXI-wiek, choć jeszcze kilkanaście lat temu nie było to tak oczywiste, że nasze placówki będą tak ładne i nowoczesne. Przez ostatnie 12 lat przeznaczyliśmy na warszawskie szpitale i przychodnie  1,5 mld zł  i to naprawdę widać – powiedział podczas otwarcia pracowni TK Włodzimierz Paszyńsk , wiceprezydent Warszawy.

Nowoczesny i wielofunkcyjny
Utworzenie Pracowni Tomografii Komputerowej stanowi rozwinięcie możliwości diagnostyczno-terapeutycznych szpitala. Badanie CT pozwala na poprawę wykrywalności chorób w mniej i bardziej zaawansowanych stadiach rozwojowych, zwiększając tym samym szanse na wyleczenie i poprawę jakości życia. Szybka diagnostyka umożliwia lepsze określenie skuteczności leczenia i wykrywalność powikłań skracając czas postępowania medycznego.

Nowoczesny, 16-rzędowy tomograf umożliwia modulowanie promieniowania w zależności od rzeczywistej pochłanialności badanej anatomii, chroniąc tym samym najbardziej wrażliwe organy (oczy, tarczyca, gonady). Sprzęt zawiera oprogramowanie do angiografii CT, wirtualnej endoskopii przestrzeni powietrznych (oskrzela, jelito), endoskopii naczyń, wirtualnej kolonografii CT, a także oprogramowanie do oceny zmian ogniskowych w płucach oraz oceny krwiaka mózgu wraz z automatycznym obliczaniem jego objętości.

Z myślą o małych pacjentach
Pomieszczenia pracowni zostały zaprojektowane w taki sposób, by stanowiły przyjazną przestrzeń dla pacjentów. Na ścianach umieszczono kolorowe tapety z rysunkami domów, kamienic, pojazdów i zwierząt. Sufit zdobi plafon – podświetlana, okrągła dekoracja, przykuwająca uwagę najmłodszych dzieci podczas badania. Przed samym badaniem wyświetlany jest instruktaż, przedstawiający jego przebieg.

Warszawski Szpital dla Dzieci remontowany i modernizowany jest od kilku lat. W grudniu 2017 r. zakończył się przedostatni etap modernizacji najstarszego budynku szpitala z końca XIX-wieku. Znajdzie się w nim oddział chirurgii ortopedycznej.

Obecnie w nowo zbudowanym nowoczesnym pawilonie C rozpocznie pracę Pracownia Tomografii Komputerowej. Dotychczasowa kubatura pomieszczeń zabytkowego szpitala uniemożliwiała umieszczenie w nich takiego urządzenia.

Najważniejsze zadania inwestycyjne zrealizowane w ubiegłych latach
W lipcu 2011 roku rozpoczął działalność Ośrodek Dziennej Rehabilitacji Narządu Ruchu. W styczniu 2012 roku uruchomiono zmodernizowaną Przychodnię i Oddział Pediatryczny.
W maju 2015 roku uruchomiono działalność medyczną w nowym budynku C. Jest w nim: Blok Operacyjny, Izba Przyjęć, Oddział Rehabilitacji Neurologicznej, Dział Farmacji, Laboratorium i Diagnostyka.
Dotacje m.st. Warszawy przekazane na realizację inwestycji w Warszawskim Szpitalu dla Dzieci w latach 2007-2017 wyniosły blisko 70 mln zł.