Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

W Ratuszu o obchodach 68. rocznicy Powstania Warszawskiego

opublikowany: poniedziałek, 23. lipca 2012 - 15:21, Robert Trzaska
R. Motyl fot. R. Motyl
Konferencja prasowa o obchodach Powstania Warszawskiego

Podczas konferencji prasowej w stołecznym ratuszu zaprezentowano program tegorocznych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, a Przedstawiciele Związku Powstańców Warszawskich, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz władz stolicy zaapelowali o godne uczczenie Godziny „W”.


Jak co roku przełom lipca i sierpnia w Warszawie to czas pamięci o bohaterach sprzed 68-laty, o młodych ludziach, którzy walczyli za wolność stolicy. Kombatanci, przedstawiciele władz miasta oraz szefowie miejskich jednostek zaangażowanych w przygotowanie obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego spotkali się z dziennikarzami aby zapowiedzieć omówić przygotowania miasta do 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Tradycją jest apel do mieszkańców stolicy, w którym Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz wspólnie z władzami Związku Powstańców Warszawskich oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej zwracają się o godne uczczenie Godziny „W” – początku walk powstańczych.

W zadumie i milczeniu oddajmy hołd przy pomniku Gloria Victis – zaapelował generał Zbigniew Ścibor-Rylski, Prezes Związku Powstańców Warszawskich.

Treść apelu odczytał Edmund Baranowski, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich. 1 sierpnia o godzinie 17.00 zapomnijmy o codziennych sprawach, by w milczeniu i zadumie uczcić pamięć wszystkich walczących o wolność stolicy i Polski. Apelujemy do wszystkich warszawiaków o wspólny udział w uroczystościach upamiętniających powstańczy zryw. – czytamy w apelu Powstańców.

Tadeusz Filipkowski wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, podkreślił jak ważna dla Powstańców jest ta rocznica. – Jak co roku spotkamy się w rocznicę Powstania Warszawskiego. Jest to dla nas, pamiętających tamte wydarzenia i uczestniczących w nich, dzień nadziei i zadumy. Nadziei, bo wybuch Powstania był wyrazem tych wszystkich uczuć, które przez pięć lat gnębiony naród odczuwał – zaznaczył.

Podczas konferencji zastępca dyrektora Gabinetu Prezydenta m.st. Warszawy, Jarosław Jóźwiak, omówił najważniejsze punkty tegorocznych obchodów i przedstawił program oficjalnych uroczystości – Jak co roku, na przełomie lica i sierpnia Warszawa odda hołd Powstańcom. Z tej okazji odbędzie się szereg doniosłych wydarzeń upamiętniających powstańczy zryw. Mam nadzieję, że jak zawsze warszawiacy tłumnie wezmą udział w uroczystościach upamiętniających wydarzenia 1944 r.

Pliki do ściągnięcia

  1. 68. rocznica Powstania warszawskiego - program obchodów (plik: ip-program-obchodow.doc, rozmiar pliku: 175.5 KB)
  2. 68. rocznica Powstania warszawskiego - wydarzenia kulturalne (plik: ip-wydarzenia-kult.doc, rozmiar pliku: 194.5 KB)
  3. 68. rocznica Powstania warszawskiego - komunikacja specjalna (plik: ip-komunikacja.doc, rozmiar pliku: 170 KB)
  4. 68. rocznica Powstania warszawskiego - koncert na pl. Krasińskich (plik: ip-koncert-pl.krasinskich.doc, rozmiar pliku: 169 KB)
  5. 68. rocznica Powstania warszawskiego - punkty informacyjne (plik: ip-punkty-informacyjne.doc, rozmiar pliku: 169 KB)
  6. 68. rocznica Powstania warszawskiego - udział Straży Miejskiej w uroczystościach (plik: ip-straz-miejska.doc, rozmiar pliku: 167.5 KB)
  7. XXII Bieg Powstania Warszawskiego (plik: ip-bieg.doc, rozmiar pliku: 170.5 KB)
  8. V Turniej piłkarski o "Puchar Małego Powstańca" (plik: ip-turniej1.doc, rozmiar pliku: 167 KB)
  9. 68. rocznica Powstania warszawskiego - kampania informacyjna (plik: ip-kampania.doc, rozmiar pliku: 164 KB)