Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Tydzień z architekturą

opublikowany: środa, 16. maja 2018 - 14:44, Konrad Klimczak
Wystawa „Najlepsza architektura Europy 2017” prezentuje 40 realizacji Wystawa „Najlepsza architektura Europy 2017” prezentuje 40 realizacji

W tym tygodniu warszawiacy mają ostatnią szansę, aby zobaczyć wystawę z najlepszą architekturą Europy, której dodatkowo towarzyszą warsztaty dla dzieci. Natomiast w Noc Muzeów odbędą się spacery architektoniczne po Muzeum Katyńskim w Cytadeli Warszawskiej.


Wystawa „Najlepsza architektura Europy 2017” prezentuje 40 realizacji, które znalazły się w finale Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe. Ekspozycja jest bardzo efektowna. Uwagę przyciągają starannie wykonane modele budynków.

Mieszkalnictwo stanowi dziś jeden z najważniejszych tematów w całej Europie. Nic dziwnego, że nagrodę główną dostali architekci, którzy przebudowali powojenny blok mieszkalny w Amsterdamie - dziesięciopiętrowiec został przekształcony w nowoczesny budynek.

Nagrodę architektoniczną finansuje Komisja Europejska oraz fundacja z Barcelony promująca dorobek jednego z twórców nowoczesnej architektury – Ludwiga Miesa van der Rohe (1886-1969), który zasłynął powiedzeniem: „mniej znaczy więcej”.

Wystawę można oglądać w pawilonie SARP przy ul. Foksal 2 codziennie aż do soboty, 19 maja. Dodatkowo w sobotnią Noc Muzeów, wystawa będzie czynna dla odwiedzających wyjątkowo od godz. 12.00 do 1.00 w nocy.

Warsztaty dla dzieci

Wystawie towarzyszyć będą również atrakcje dla najmłodszych. W sobotę, 19 maja, o godz. 11.00 odbędą się warsztaty dla dzieci, które uczą wyobraźni przestrzennej, wrażliwości na piękno i stymulują kreatywność. Wydarzenie dedykowane jest dzieciom w wieku 6-10 lat.

Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: nagrodaarchitektoniczna@um.warszawa.pl. Szczegółowe informacje na temat warsztatów znajdują się tutaj.

Spacery architektoniczne

W sobotę, 19 maja, w Noc Muzeów odbędą się również dwa spacery architektoniczne po Muzeum Katyńskim w Cytadeli Warszawskiej. Przewodnikiem będzie Konrad Grabowiecki, współautor projektu. Pierwszy spacer startuje o godz. 20.00, drugi o godz. 21.30.

Muzeum Katyńskie to wybitna kreacja architektów z pracowni BBGK, artysty plastyka Jerzego Kaliny i Krzysztofa Langa, specjalisty od wystaw. Realizacja zdobyła Nagrodę  Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy w kategorii Najlepszy Budynek Użyteczności Publicznej 2015 roku. W 2017 r. Muzeum Katyńskie znalazło się wśród pięciu ścisłych finalistów Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe.

Architekturę najlepiej oglądać na żywo jednak świetnym wprowadzeniem przed osobistą wizytą w Muzeum Katyńskim jest spacer wirtualny z krytykiem architektury Radosławem Gajdą. Film dostępny jest tutaj.

Na spacery obowiązują zapisy. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: nagrodaarchitektoniczna@um.warszawa.pl.