Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

The Times, The Guardian: Media brytyjskie o rocznicy powstania

opublikowany: poniedziałek, 2. sierpnia 2004 - 1:01,

Wydarzenia związane z obchodami 60. rocznicy Powstania Warszawskiego odbiły się szerokim echem w prasie brytyjskiej


Wydarzenia związane z obchodami 60. rocznicy Powstania Warszawskiego odbiły się szerokim echem w prasie brytyjskiej.

Dziennik "The Times" zamieścił obszerny artykuł poświecony wizycie G. Schroedera w Polsce w związku z obchodami 60. rocznicy Powstania. Dziennik zacytował wiele wypowiedzi kanclerza Niemiec, mających szczególne znaczenie dla stosunków polsko-niemieckich. Schroeder stwierdził również, że rząd niemiecki nie popiera jakichkolwiek żądań niemieckich obywateli lub organizacji odnośnie odszkodowań za wysiedlenia. "Times" przytacza wypowiedzi uczestników walk, według których wizyta Schroedera w Polsce była zwykłym politycznym aktem, a prawdziwie wielki gest uczynił w 1970 r. W. Brandt. Gazeta odniosła się także do stanowiska polskich komentatorów, którzy bardzo krytycznie oceniają postawę W. Brytanii w sprawie nie udzielenia powstańcom pomocy.

Dziennik "The Guardian" przedstawił wypowiedzi G. Schroedera, które miały na celu oczyszczenie "złej atmosfery" w stosunkach między Polska i Niemcami. Gazeta negatywnie skomentowała zachowanie Armii Czerwonej podczas walk o Warszawę oraz zacytowała wypowiedź V. Putina odnośnie powstańców: "Ich wyczyn jest nieśmiertelny; poświęcenie waszych ludzi pozostanie na zawsze w pamięci historii". W odniesieniu do roszczeń przesiedlonych Niemców, zacytowano wypowiedź premiera RP M. Belki udzieloną dziennikowi "Die Welt": "Mamy własnych obywateli, którzy zostali przesiedleni lub wypędzeni". Gazeta przedstawia również stanowisko przedstawione w polskim parlamencie przez wiceministra spraw zagranicznych J. Truszczyńskiego: "Sprawa odszkodowań dla przesiedlonych Niemców jest zamknięta, ponieważ majątki zostały przekazane Polsce jako reparacje wojenne i w tej sytuacji nie mogą być odebrane".
źródło: Biuletyn Informacyjny MSZ

L'Osservatore Romano: 'Polska: upamiętnione powstanie antynazistowskie 1944'
Watykański dziennik cytuje wypowiedź prezydenta Kwaśniewskiego, w której wyraził on nadzieję, że do świata dotrze przesłanie pojednania i nadziei z okazji 60-tej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, które jest kluczowym wydarzeniem współczesnej historii.

Dziennik watykański przypomina, że są to pierwsze uroczystości rocznicowe po wejściu Polski do UE. Rozszerzenie UE stanowiło akt ostatecznego przezwyciężenia podziału jałtańskiego. Gazeta dosyć szeroko cytuje też przesłanie prezydenta Włoch C. A. Ciampiego, jakie z okazji rocznicy wybuchu Powstania, przesłał on na ręce prezydenta A. Kwaśniewskiego.
źródło: Biuletyn Informacyjny MSZ