Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

„Taxi. Sprawdź, zanim wsiądziesz” – kolejna edycja kampanii

opublikowany: czwartek, 29. września 2016 - 10:58, Tomasz Demiańczuk
„Taxi. Sprawdź, zanim wsiądziesz” – kolejna edycja kampanii „Taxi. Sprawdź, zanim wsiądziesz” – kolejna edycja kampanii

W poniedziałek, 3 października, rusza kolejna edycja kampanii informacyjnej „Taxi. Sprawdź, zanim wsiądziesz”. Dzięki ulotkom, plakatom, a także spotom emitowanym m.in. w pojazdach komunikacji miejskiej mieszkańcy i turyści dowiedzą się jak rozpoznać legalną warszawską taksówkę.


Obecnie po stołecznych ulicach porusza się blisko 11 200 licencjonowanych taksówek. W Warszawie można jednak również trafić na nielegalnych przewoźników, którzy często próbują naciągnąć swoich klientów.

Dostrzegając powyższy problem, jak również w trosce o bezpieczeństwo i komfort pasażerów, Urząd m.st. Warszawy po raz kolejny przeprowadzi specjalną kampanię informacyjną – „Taxi. Sprawdź, zanim wsiądziesz”. Jej głównym celem jest uświadomienie mieszkańcom i turystom, że korzystanie z licencjonowanych taksówek może uchronić przed przykrymi konsekwencjami związanymi z działalnością nieuczciwych przewoźników.

W tym celu na plakatach, ulotkach i spotach kampanii wyeksponowane zostały wszystkie elementy, które wyróżniają legalne taksówki.

Wszystkie licencjonowane warszawskie taksówki muszą posiadać dachowy „kogut” z napisem „TAXI”. Na przedniej szybie pojazdu obowiązkowo znajdować się powinna tabliczka zawierająca hologram wraz z numerem licencji warszawskiego taksówkarza oraz numerem rejestracyjnym samochodu. Dodatkowo na przednich drzwiach powinien znajdować się żółto-czerwony pas z wyraźnym, pięciocyfrowym numerem bocznym oraz herb Warszawy.

We wnętrzu pojazdu w widocznym miejscu musi znajdować się specjalny identyfikator opatrzony hologramem, zdjęciem kierowcy oraz opisany jego imieniem i nazwiskiem a także taksometr wskazujący aktualną taryfę i opłatę. W lewym górnym rogu szyby tylnych, prawych drzwi pojazdu powinna znajdować się tabliczka zawierająca szczegółowy wyciąg z taryfy, jak również informację o możliwości kierowania skarg.

Taksówkarz, po wykonaniu usługi zobowiązany jest wydać paragon fiskalny zawierający m.in. nr boczny i nr rejestracyjny taksówki.

W przypadku podejrzenia, że usługa została wykonana niewłaściwie pasażer może złożyć skargę do Urzędu m.st. Warszawy lub zgłosić ten fakt za pośrednictwem portalu Warszawa 19 115.

Materiały informacyjne związane z kampanią, w tym ulotki w języku polskim, angielskim i rosyjskim będą dystrybuowane na dworcach autobusowych, kolejowych, a także na Lotnisku Chopina oraz w punktach Stołecznego Biura Turystyki. Ponadto, ulotki i plakaty, pojawią się w warszawskich Urzędach Skarbowych w dzielnicowych Wydziałach Obsługi Mieszkańców, w stołecznych teatrach i muzeach, miejskich ośrodkach zdrowia, a także trafią do organizacji pozarządowych działających na rzecz seniorów. Spoty informacyjne emitowane będą m.in. w pojazdach komunikacji miejskiej, w WOM-ach, a także na Lotnisku Chopina.

Poprzednia edycja kampanii informacyjnej „Taxi. Sprawdź, zanim wsiądziesz” była realizowana w kwietniu 2015 roku.