Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Tablica upamiętniająca wybitnego aktora, reżysera i pedagoga

opublikowany: czwartek, 19. kwietnia 2018 - 16:08, Konrad Klimczak

W sobotę, 21 kwietnia, o godz. 13.00 (ul. Ludwika Narbutta 53) zapraszamy przedstawicieli mediów na odsłonięcie tablicy upamiętniającej Gustawa Holoubka, wybitnego artysty, który przez lata współtworzył kanony teatralnej estetyki, jako aktor, reżyser, dyrektor teatrów i pedagog.


W wydarzeniu udział wezmą władze m.st. Warszawy, przedstawiciele Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza oraz rodziny wybitnego artysty, który na trwale odcisnął swój ślad w polskiej kulturze.

Gustaw Holoubek (1923 – 2008), wybitny aktor, reżyser i pedagog. Wieloletni prezes SPATiF-u / Związku Artystów Scen Polskich. Profesor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Dyrektor Teatru Dramatycznego Miasta Stołecznego Warszawy (1971 – 1982) i Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie (1996-2008). Senator I kadencji Senatu III RP.

W teatrze stworzył wiele niezapomnianych ról.: sędziego Custa w „Trądzie w pałacu sprawiedliwości” Uga Bettiego, Goetza w sztuce „Diabeł i Pan Bóg” Jeana Paula Sartre' a, tytułowe role w „Królu Edypie” Sofoklesa, „Płatonowie” Czechowa, „Hamlecie” i „Królu Ryszardzie II” Szekspira, przede wszystkim zaś Gustawa-Konrada w „Dziadach” Adama Mickiewicza – w głośnym przedstawieniu Kazimierza Dejmka w Teatrze Narodowym z 1967 roku. Kolejne wielkie role to m.in.: Skrzypek w „Rzeźni” Sławomira Mrożka, Szekspirowski „Król Lear”, Mistrz Fior w „Operetce” Witolda Gombrowicza, czy Stańczyk w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego.