Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Szpital na Solcu ma już 90 lat

opublikowany: piątek, 1. kwietnia 2011 - 13:47, Robert Trzaska

W poniedziałek, 4 kwietnia o godz. 14.00 zapraszamy przedstawicieli mediów do Teatru Ateneum (ul. Jaracza 2) na 90. urodziny Szpitala na Solcu.


 

Udział wezmą m.in.: zastępca Prezydenta m. st. Warszawy Jacek Wojciechowicz, przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Narodowego Funduszu Zdrowia, dyrektorzy i pracownicy placówek medycznych. 

W 1921 r.  w budynku przy ul. Solec 93 uruchomiono szpital o profilu ginekologicznym. Od 1922 r. powstawały kolejne oddziały: chirurgiczny, ortopedyczny i obserwacyjny. W 1933 r. szpital liczył już 170 łóżek i posiadał przychodnię przyszpitalną. Okres wojny i Powstania Warszawskiego to czas, w którym opiekę nad chorymi łączono z udzielaniem pomocy ludziom podziemia i walki zbrojnej. Przez lata placówka przechodziła gruntowne modernizacje. Był i nadal jest szpitalem akademickim współpracującym z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym i zajmującym się szkoleniem podyplomowym lekarzy. W roku 2004 placówka powróciła do swej „historycznej" nazwy Szpital na Solcu. 

W 2009 r. szpital rozpoczął reorganizację polegającą na przekształceniu Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w działający na zasadach spółki kapitałowej Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej - Szpital Solec Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Od 1 stycznia 2011 r. działa jako Szpital Solec Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej. W chwili obecnej funkcjonują oddziały: Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Proktologii, Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Kardiologii, Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, Ginekologii i Położnictwa, Neonatologii, Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Szpitalny Oddział Ratunkowy.

Szpital dysponuje również Pracownią Diagnostyki Laboratoryjnej, Pracownią Diagnostyki Obrazowej, Pracownią Endoskopową oraz Pracownią Nieinwazyjnej Diagnostyki Kardiologicznej. Oferuje pacjentom kompleksową opiekę medyczną począwszy od podstawowej opieki zdrowotnej poprzez poradnie specjalistyczne, a skończywszy na hospitalizacji w Szpitalu Solec.