Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Spotkanie władz Warszawy z medalistkami

opublikowany: czwartek, 12. kwietnia 2018 - 15:50, Konrad Klimczak
Spotkanie władz Warszawy z medalistkami Spotkanie władz Warszawy z medalistkami

Święta Wielkanocne przyniosły warszawskim zawodniczkom wielkie sukcesy. W czwartek, 12 kwietnia, władze miasta pogratulowały medalistkom Mistrzostw Europy Seniorek w Bukareszcie oraz Mistrzostw Świata Juniorów w Weronie, a także ich trenerom.


Gratulacje i dyplomy z rąk Renaty Kaznowskiej, wiceprezydent m.st. Warszawy otrzymały: Aleksandra Mierzejewska (SSA Legia 1926) - zdobywczyni złotego medalu Mistrzostw Europy w podnoszeniu ciężarów w Bukareszcie oraz Julia Falińska (KSz Warszawianka) - srebrna medalistka Mistrzostw Świata Juniorów we współzawodnictwie indywidualnym w szpadzie w Weronie.

Przede wszystkim gratuluję wytrwałości w dążeniu do celu i ogromnej pasji, które doprowadziły Was do tak niezwykłych osiągnięć. Każdy sportowiec marzy, aby w efekcie swojej ciężkiej pracy stanąć na podium i usłyszeć w tle Mazurka Dąbrowskiego. Wy tego dokonałyście i to w tak młodym wieku. Dziękuję za te niezapomniane emocje i życzę Wam kolejnych równie spektakularnych sukcesów – mówiła Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy.

W spotkaniu wzięli udział również Paweł Lech, przewodniczący Komisji Sportu Rekreacji i Turystyki Rady m.st. Warszawy, Dorota Ognicha, wicedyrektor miejskiego Biura Sportu i Rekreacji. Warszawskim medalistkom towarzyszyli trenerzy oraz prezesi klubów: Piotr Sadowy, trener Julii Falińskiej i prezes Klubu Szermierzy Warszawianka, Zdzisław Faraś, trener Aleksandry Mierzejewskiej, płk Janusz Krasuski, prezes sekcji podnoszenia ciężarów Legii Warszawa oraz Marek Kaczmarczyk, rzecznik prasowy Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów.

Aleksandra Mierzejewska

Aleksandra Mierzejewska wywalczyła złoty medal Mistrzostw Europy Seniorów w podnoszeniu ciężarów w kategorii wagowej powyżej 90 kilogramów. Zawodniczka Legii uzyskała rezultat 237 kg, co zapewniło jej pierwsze miejsce podczas zawodów w Bukareszcie.

Świetna taktyka pozwoliła Aleksandrze do ostatniej próby walczyć o złoto z Węgierką, Krisztiną Magat. W pierwszej próbie Mierzejewska podrzuciła 127 kilogramów, w kolejnej 132, a w decydującej - 134 kg. Wynik 237 kg w dwuboju to doskonały rezultat i jest to także najlepszy, jak do tej pory, wynik zawodniczki Legii Warszawa.

Julia Falińska

Zawodniczka Klubu Szermierzy Warszawianka wywalczyła srebrny medal Mistrzostw Świata Juniorów we włoskiej Weronie.

Julia po wygraniu trzech z pięciu walk w fazie grupowej w drodze do finału pokonała Egipcjankę Lmę Huzayen, następnie odprawiła Włoszke Eleonorę de Marchi i Stefanie Fehrer z Austrii. W meczu o ćwierćfinał warszawianka nie dała szans Yanie Botvinik z Izraela, a do strefy medalowej awansowała po zwycięstwie 15:14 nad Bianką Beneą z Rumunii. W półfinale przeciwniczką Polki była Węgierka Emma Borsody (15:14). Dopiero w walce finałowej Julia musiała uznać wyższość Rosjanki Anastasii Soldatowej przegrywając 10:15. Drugi z brązowych medali odebrała Węgierka Kinga Nagy.

Warszawa wspiera młodych sportowców

Motywując warszawskich sportowców do wytężonej pracy i osiągania kolejnych sukcesów, miasto w latach 2007-2017, przyznało ponad 1,1 mln zł w formie nagród sportowych m.st. Warszawy i laurów w Plebiscycie na Najlepszych Sportowców Warszawy.

Warszawa wspiera młodych sportowców przeznaczając również rekordowe kwoty na szkolenia, dotacje oraz stypendia. W latach 2007-2017 Stypendia sportowe m.st. Warszawy stołeczny ratusz przyznał ponad 4 tys. zawodnikom. Łączna kwota dofinansowań to ponad 18 mln zł. Tylko w 2017 r. przeznaczyliśmy ponad 2 mln zł., wspierając 352 sportowców, którzy w 2016 r. wyróżnili się najlepszymi wynikami w rywalizacji. Miasto udziela stypendia sportowe od kilkunastu lat. Warto nadmienić, że suma środków przeznaczanych na tę formę wsparcia systematycznie rośnie. W 2015 r. było to blisko 1,241 mln zł, w 2016 r. 1,90 mln zł, a w 2017 to już ponad 2,134 mln zł.

Kluby mogą korzystać z obiektów sportowych dzięki rozbudowanemu i efektywnemu systemowi miejskich dotacji. W latach 2007-2017 na wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej oraz szkolenie i współzawodnictwo dzieci i młodzieży Warszawa wydała ponad 346 mln zł. Tylko w 2017 r. dotowaliśmy działalność szkoleniową 198 klubów i organizacji sportowych, w których trenuje ponad 28 tys. młodych sportowców w aż 45 dyscyplinach.

Dotacje dla szermierzy i ciężarowców

W 2018 r. dotacją miasta zostało objętych 10 klubów prowadzących sekcje szermierki, w których trenowało 524 osoby oraz 3 kluby prowadzących sekcję podnoszenia ciężarów dla 77 osób.

W 2017 r. dofinansowanie otrzymało 8 klubów prowadzących sekcje szermierki dla 574 zawodników oraz 3 kluby prowadzące sekcję podnoszenia ciężarów dla 119 zawodników.