Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Spotkajmy się na wyborach

opublikowany: środa, 25. września 2019 - 14:29, Magdalena Łań
Prezydenci miast zachęcają do udziału w wyborach. Fot. R.Motyl fot. Prezydenci miast zachęcają do udziału w wyborach. Fot. R.Motyl

Wybory parlamentarne odbędą się już za niespełna trzy tygodnie, w niedzielę, 13 października. Przedstawiciele samorządów zachęcają mieszkańców do głosowania i przypominają, że udział w wyborach to nie tylko obywatelski obwiązek, ale również świętowanie demokracji.


Pamiętajmy, że w wolnych wyborach liczy się każdy głos i każdy wyborca może wpłynąć na bieg spraw w naszym kraju. Większość wybiera za niegłosujących. Inicjujemy wspólną kampanię, aby zachęcić mieszkańców do pójścia do urn wyborczych – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy i dodał – W stolicy wydłużamy przed wyborami godziny pracy urzędu. Dajemy warszawiakom dodatkową możliwość dopełnienia formalności, by w niedzielę, 13 października mogli zagłosować niezależnie od miejsca pobytu. Aktywnie zachęcamy do udziału również młode osoby, którzy po raz pierwszy wybiorą swoich reprezentantów w Sejmie i Senacie.

Miasta wspólnie prowadzą kampanię „Spotkajmy się na wyborach”, w ramach której m.in. w miejscach publicznych i mediach społecznościowych pojawią się specjalne grafiki.
Chcemy, aby wybory były świętem w każdym polskim mieście. Są one niezwykle ważne, ponieważ los samorządów, które są osiągnięciem wolnej ojczyzny jest obecnie zagrożony. Dodatkowo zachęcamy innych samorządowców do wydłużenia godzin pracy urzędów bądź otwarcia ich w sobotę, 5 października, aby ułatwić odbiór zaświadczeń wyborczych – powiedział Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic i prezes Związku Miast Polskich.
Ostatnie wybory samorządowe udowodniły, że mieszkańcy chcą decydować o tym, kto zadba o miejsce, w którym żyją. Jednak nasze małe ojczyzny mogą nie przetrwać kolejnych czterech lat. Teraz chcemy wyzwolić energię w całym kraju i apelujemy do samorządowców, by wzbudzili ponownie ten zapał do głosowania– powiedziała Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.
Sopot ma jedną z najwyższych frekwencji wyborczych w Polsce, ale to i tak ciągle daleko do ideału. Szkoły, organizacje pozarządowe, my wszyscy, podejmujemy wyzwanie, aby przekonać szczególnie młodych ludzi, że wybory wpłyną na ich kolejne lata życia. Tym samym za trzy tygodnie zagłosujemy na swoje poczucie bezpieczeństwa czy też państwowe działania na rzecz klimatu – Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

Wybory do Sejmu Rzeczypospolitej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej odbędą się w niedzielę 13 października 2019 roku. Głosować będzie można od godz. 7.00 do godz. 21.00.
Ułatwienia dla warszawiaków

W sobotę, 5 października, w godz. 9.00-13.00 warszawiacy będą mogli przyjść do urzędów dzielnicowych w sprawach związanych z głosowaniem. Dodatkowo w tygodniu poprzedzającym wybory – od poniedziałku do środy, 7-9 października – w godz. 8.00-18.00 pracownicy w placówkach pomogą dokonać formalności w sprawie wyborów parlamentarnych.

Na stronie rezerwacje.um.warszawa.pl mieszkańcy mają możliwość umówienia się z wyprzedzeniem na wizytę w urzędzie. Na platformie można również sprawdzić aktualną kolejkę do poszczególnych stanowisk.
Zachęcamy do odwiedzenia strony wybory.um.warszawa.pl, gdzie znajduje się kompendium wiedzy na temat wyborów.

Młodzi głosują w Warszawie
Warszawa aktywizuje młodzież do udziału w wyborach. Akcja „Młodzi głosują w Warszawie” przypomina młodym wyborcom, że każdy głos jest cenny, wpływa na wspólną przyszłość i codzienne życie. W ramach kampanii powstała platforma internetowa mojepierwszewybory.pl z grą edukacyjną oraz wskazówkami, jak wziąć udział w wyborach i oddać prawidłowy głos.

W broszurze w przystępny sposób opisane jest, czym zajmuje się Sejm i Senat, co robią posłanka i poseł, senatorka i senator oraz dlaczego warto iść na wybory. W ramach projektu uczniowie zorganizują pozaszkolne kampanie profrekwencyjne, w szkołach odbędą się organizowane przez uczniów symulacje wyborów, a nauczyciele przeprowadzą specjalne lekcje na podstawie materiałów opracowanych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.