Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Spacer po zabytkach architektury – spotkanie z konserwatorem

opublikowany: środa, 19. września 2018 - 10:08, Konrad Klimczak

W sobotę, 22 września, o godz. 10.30 (przed Biurem Stołecznego Konserwatora Zabytków, ul. Nowy Świat 18/20) zapraszamy przedstawicieli mediów na spotkanie z Michałem Krasuckim, dyrektorem Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, który opowie o spacerach śladem architektury 20-lecia międzywojennego.


W sobotę o godz. 11.00 rozpocznie się pierwszy spacer śladami warszawskiej architektury 20-lecia międzywojennego. Wycieczkę poprowadzi przewodnik-varsavianista na podstawie „Mapy zabytków niepodległej. Architektura 20-lecia w Warszawie (1918-1939”, która została opracowana, aby ułatwić mieszkańcom poznanie miasta i jego historii przez pryzmat architektury. Na mapie znajduje się 30 budynków, a spacer, 22 września, obejmie siedem z nich. Dodatkowe informacje spacerowiczom przekaże przewodnik - Adrian Sobieszczański, historyk i varsavianista.

Obiekty zostały dobrane tak, aby oś spaceru stanowił historyczny Trakt Królewski, a znajdujące  się przy nim, albo w jego okolicy budynki reprezentowały możliwie wszystkie kategorie ich przeznaczenia. Najważniejsze gmachy, z punktu widzenia obywateli, takie jak Sejm, Muzeum Narodowe czy Ministerstwo Edukacji Narodowej uzupełnią przykłady luksusowej architektury mieszkalnej, jak domy własne Bohdana Pniewskiego czy Romualda Gutta oraz użyteczności publicznej, którą reprezentuje budynek szpitala na ulicy Litewskiej. Na trasie spaceru nie zabraknie także budynków szkolnych i naukowych w tym przypadku reprezentowanych przez liceum imienia Batorego przy ulicy Myśliwieckiej.

Trasa spaceru, 22 września - Śródmieście:

  • Bank Gospodarstwa Krajowego,
  • Muzeum Narodowe,
  • Willa Pniewskiego,
  • Sejm,
  • Liceum Batorego,
  • Ministerstwo Edukacji Narodowej,
  • Szpital przy ul. Litewskiej.

Spacery (kolejne odbędą się w następne weekendy) przygotowało Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków w ramach stołecznych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Mapę z naniesionymi budynkami, powstałymi między rokiem 1918 a 1939, pozwala także na samodzielne spacery ich śladami. Wybranych budynków nie trzeba zwiedzać według określonego planu, a spacer można rozpocząć i zakończyć w dowolnym punkcie. Dla każdego zabytku zamieszczony jest opis wyjaśniający, kiedy powstał, kto go zaprojektował, jak wyglądał i co się w nim mieściło przed wojną.

Zobacz także www.zabytki.um.warszawa.pl