Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Skwer ks. Jana Twardowskiego przy wizytkach

opublikowany: czwartek, 2. czerwca 2011 - 14:36, Magdalena Łań
D.Strzelczyk fot. D.Strzelczyk
Ligia Krajewska, Hanna Gronkiewicz-Waltz i kard. Nycz odsłaniają tablicę

Skwer rozciągający się przy Krakowskim Przedmieściu pomiędzy ul. Karową o kościołem Wizytek ma już swoją nazwę. Od dziś jego patronem jest ksiądz-poeta Jan Twardowski.


Odsłonięcia tablicy z nazwą skweru, podczas uroczystości, w której uczestniczyli między innymi uczniowie szkół noszących imię księdza, dokonała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Odszedł zaledwie pięć lat temu. Ale, jak w znanym Jego powiedzeniu, umieszczonym na jego grobie w krypcie zasłużonych Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie – Można odejść na zawsze, by stale być blisko.
 I z pewnością, poprzez swoje wiersze, jest ciągle blisko nas… - powiedziała Prezydent.

Był najwybitniejszym współczesnym autorem liryki religijnej. Pozostawił nam przesłanie proste i zrozumiałe dla wszystkich bez względu na wiek i poglądy… Być może właśnie dzięki sięgnięciu do uniwersalnych wartości, ważnych w każdym miejscu i czasie, zawartych w Ewangelii.  – dodała.

Wybór tego miejsca nie był przypadkowy. Ksiądz Twardowski przez wiele lat mieszkał u sióstr wizytek był tez ich kapelanem.

W uroczystości wzięła także udział Ligia Krajewska, wiceprzewodnicząca Rady Miasta, radna Anna Nehrebecka oraz kardynał Kazimierz Nycz.

Zobacz na mapie