Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Schronisko „Na Paluchu” ma oddanych przyjaciół

opublikowany: piątek, 19. stycznia 2018 - 10:28, Tomasz Demiańczuk
A. Chomczyk fot. A. Chomczyk
Laureaci tytułu „Przyjaciel Schroniska Na Paluchu” 2017

Nie brakowało gratulacji, podziękowań, ale też uśmiechu i wzruszeń. W Okęckiej Sali Widowiskowej odbyła się uroczysta gala „Przyjaciół Schroniska Na Paluchu”. Tymi szczególnymi tytułami nagrodzonych zostało jedenaście osób i instytucji, które najbardziej wspierały schronisko w 2017 roku.


Efekty pracy mojego zespołu i rzeszy wolontariuszy z pewnością najłatwiej zobrazować liczbami, jednakże żadna z nich nie odda pełni emocji związanych z adopcją kolejnych czworonogów – mówił podczas rozpoczęcia gali Henryk Strzelczyk, dyrektor Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie – Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do ubiegłorocznych sukcesów adopcyjnych naszego schroniska. To właśnie wasze wsparcie pozwoliło przywrócić w setkach zwierzęcych serc nadzieję na odnalezienie szczęśliwego domu.

2017 rok był rekordowy, jeśli chodzi o liczbę adopcji. Dlatego też w schronisku w sylwestrową noc, przebywało zaledwie 696 psów i 55 kotów. W ciągu roku do „Palucha” trafiło 2531 i 1411 kotów. Aż 1007 psów i 165 kotów szybko zostało odnalezionych przez właścicieli, a do zupełnie nowych domów trafiło 1530 azorów i 1096 mruczków. Więcej informacji o ubiegłorocznej działalności schroniska można znaleźć tutaj.

Dziękuję wszystkim pracownikom, lekarzom weterynarii, a przede wszystkim wolontariuszom ze Schroniska „Na Paluchu” za waszą wspaniałą pracę i wsparcie. Wasze zaangażowanie jest często motywacją do podejmowania przez nas kolejnych działań, które mamy nadzieję sprawią, że los kolejnych zwierząt się odmieni – powiedział Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Myślę, że podobnie jak w życiu człowieka, tak i w życiu zwierząt najgorsza jest samotność. Dzięki jednak zaangażowaniu pracowników i wolontariuszy ze schroniska los może połączyć ludzi i czworonogi, a wtedy już nigdy nie będą sami i smutni – rozpoczął refleksją Wojciech Kutyła, wiceprezes Najwyższej Izby Kontroli i przypomniał – Choć działalność NIK zakłada przede wszystkim kontrolę wydatkowania środków publicznych, to w naszej pracy przyglądamy się również jak traktowane są zwierzęta. Dzieje się tak, gdyż troska o dobrostan naszych najmniejszych przyjaciół nie powinna być marginalizowana przez żadną z instytucji.

Przez cały 2017 rok prowadzona była trzecia edycja akcji „Adoptuj warszawiaka – Poznaj VIPsiaka”. W ramach prowadzonej kampanii podopieczni „Palucha” wraz z wolontariuszami pojawiali się w charakterystycznych miejscach stolicy. Można ich było spotkać m.in. na Dog Day w Soho Factory, Dniach Transportu Publicznego czy szóstej i siódmej edycji Biegów Wegańskich. Odwiedzili także Muzeum Neonów i Fabryczne Atelier. Podczas wszystkich wydarzeń osobom zainteresowanym działalnością schroniska rozdawano publikacje dotyczące wolontariatu i adopcji. Nie zabrakło również gier „Piesku, szukaj domu”, które trafiły również do warszawskich szkół podstawowych.

Szczególne podziękowania do wolontariuszy skierowała również Aleksandra Gajewska, radna i wiceprzewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska Rady m.st. Warszawy – To dzięki Waszej pracy warszawiacy są coraz bardziej świadomi tego jak poprawić los zwierząt. Dzięki Wam setki zwierząt znalazło nowe domy, a mieszkańcy naszego miasta czworonożnych przyjaciół. Bez Was nie byłoby sukcesów schroniska.

Po oficjalnym rozpoczęciu wydarzenia i przemówieniach, prowadzący galę Maciej Orłoś, zapraszał na scenę kolejnych laureatów tytułu Przyjaciel Schroniska „Na Paluchu”. Podczas uroczystości uhonorowani zostali:

 • Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” – sąsiad schroniska, dzięki któremu w ubiegłym roku możliwe było powstanie mini parku;
 • Dolina Noteci, DNP S.A., czyli partner m.in. Warszawskiego Dnia Zwierząt;
 • Carrefour Polska Sp. z o.o., organizator sesji „Jesień, każdy potrzebuje ciepła”, w której wzięli udział podopieczni „Palucha”, a część dochodu ze sprzedaży została przekazana na potrzeby schroniska;
 • DSF Kickboxing Challenge, partner i współorganizator pikniku „Podaj łapę człowieku”;
 • TVP3 Warszawa, telewizja od lat promująca adopcje, m.in. w programie „Mój pies i inne zwierzaki”; 
 • Magazyn „Cztery Łapy”;
 • Magazyn „Dog&Sport”;
 • Magazyn „Kocie sprawy”;
 •  Dorota Sumińska, lekarka weterynarii, publicystka;
 • Kasia Moś, piosenkarka;
 • Maciej Orłoś, dziennikarz.

Swoimi występami galę uświetnił zespół MultiVisual, a na zakończenie zaśpiewała Kasia Moś.

Zdjęcia

Laureaci tytułu „Przyjaciel Schroniska Na Paluchu” 2017 otrzymali pamiątkowe statuetki. fot. A. Chomczyk Henryk Strzelczyk, dyrektor Schroniska „Na Paluchu” rozpoczął galę od posumowania sukcesów jednostki w 2017 roku. fot. A. Chomczyk – Dziękuję wszystkim pracownikom, lekarzom weterynarii, a przede wszystkim wolontariuszom ze Schroniska „Na Paluchu” za waszą wspaniałą pracę i wsparcie – mówił Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy, podczas rozpoczęcia gali. fot. A. Chomczyk – Myślę, że podobnie jak w życiu człowieka, tak i w życiu zwierząt najgorsza jest samotność. Dzięki jednak zaangażowaniu pracowników i wolontariuszy ze schroniska los może połączyć ludzi i czworonogi, a wtedy już nigdy nie będą sami i smutni – rozpoczął refleksją Wojciech Kutyła, wiceprezes Najwyższej Izby Kontroli. fot. A. Chomczyk Szczególne podziękowania do wolontariuszy skierowała również Aleksandra Gajewska, radna i wiceprzewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska Rady m.st. Warszawy – To dzięki Waszej pracy warszawiacy są coraz bardziej świadomi tego jak poprawić los zwierząt. Dzięki Wam setki zwierząt znalazło nowe domy, a mieszkańcy naszego miasta czworonożnych przyjaciół. Bez Was nie byłoby sukcesów schroniska. fot. A. Chomczyk Swoimi występami galę uświetnił m.in. zespół MultiVisual. fot. A. Chomczyk Laureatem tytułu „Przyjaciel Schroniska Na Paluchu” 2017 był m.in. DSF Kickboxing Challenge, partner i współorganizator pikniku „Podaj łapę człowieku”. fot. A. Chomczyk Laureatem tytułu „Przyjaciel Schroniska Na Paluchu” 2017 był m.in. Magazyn „Cztery Łapy”. fot. A. Chomczyk Laureatem tytułu „Przyjaciel Schroniska Na Paluchu” 2017 był m.in. Magazyn „Dog&Sport”. fot. A. Chomczyk Laureatem tytułu „Przyjaciel Schroniska Na Paluchu” 2017 był m.in. Magazyn „Kocie sprawy”. fot. A. Chomczyk Galę charytatywnie poprowadził Maciej Orłoś. fot. A. Chomczyk Maciej Orłoś został również wyróżniony tytułem „Przyjaciel Schroniska Na Paluchu” 2017. fot. A. Chomczyk Na zakończenie gali, zaśpiewała Kasia Moś, piosenkarka i laureatka tytułu „Przyjaciel Schroniska Na Paluchu” 2017. fot. A. Chomczyk