Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Rusza program wiosennych nasadzeń

opublikowany: środa, 15. marca 2017 - 13:49, Tomasz Demiańczuk
R. Motyl fot. R. Motyl
Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy z mapą prezentującą lokalizacje wiosennych nasadzeń

Jeszcze nie zaczęła się astronomiczna wiosna, ale warunki pogodowe już pozwalają na sadzenia. Do Warszawy zjeżdżają z całej Europy duże drzewa do nasadzeń przyulicznych. W ciągu najbliższych dni w stolicy pojawi się blisko pięć tysięcy drzew. Do akcji sadzenia mogą włączyć się również warszawiacy.


Nie możemy biernie czekać, aż parlamentarzyści zmienią ustawę o ochronie przyrody. Nie naprawią tym już szkód, które wyrządzili złym prawem. Musimy działać i do tego samego zachęcamy mieszkańców Warszawy. Co prawda nie możemy powstrzymać pił tnących drzewa na prywatnych działkach, ale możemy sadzić nowe na terenach publicznych – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy. – W ten weekend zachęcamy mieszkańców by włączyli się do wspólnego sadzenia drzew, które przygotuje miasto. Do końca marca prowadzone będą intensywne działania, dzięki którym w całej Warszawie pojawi się w sumie blisko pięć tysięcy nowych drzew. Zachęcamy też właścicieli innych nieruchomości i przedsiębiorców do sadzenia drzew. Wierzymy, że łopatami i szpadlami damy odpór piłom – dodaje.

W weekend przy ulicach w Warszawie zostanie posadzonych ponad trzysta drzew. Wszystkie są zgodne z przyjętymi przez Radę Miasta „Standardami kształtowania zieleni Warszawy” wraz z „Programem ochrony środowiska dla m.st. Warszawy na lata 2017-2020 z perspektywą do 2023 roku”. W zestawie do nasadzeń przyulicznych znajdują się takie gatunki jak lipy warszawskie, dęby, wiśnie szlachetne, klony polne, grochodrzewy czy jesiony. To duże dorodne drzewa mające od 6 do 10 lat, o obwodzie od 16 do 18 cm i wysokości dochodzącej do siedmiu metrów. Przygotowywane były przez kilka lat w europejskich szkółkach, w specjalnych uprawach, gwarantujących ich przyjęcie w trudnych warunkach miejskich.

Weekendowa akcja to dopiero początek działań zmierzających do zazielenienia stolicy. Trwają przygotowania do prawdziwej „ofensywy” nasadzeń, którą przeprowadzimy w tym roku na ponad pięćdziesięciu dużych ulicach – mówi Renata Kuryłowicz, pełnomocnik Prezydent m.st. Warszawy ds. zieleni.

Akcję wiosennego sadzenia koordynuje Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, jednostka utworzona w celu rozwoju zieleni miejskiej w stolicy.

Mieszkańców zapraszamy do sadzenia mniejszych, leśnych drzewek. Do końca marca w stołecznych lasach pojawi się ich 2440 sztuk. Akcja ich sadzenia rozpocznie się w sobotę, 18 marca. Pierwszych tysiąc sadzonek – brzóz, klonów i jarzębów – pojawi się w lesie przy ul. Lucerny. Start akcji w pobliżu ronda u zbiegu ulic Trakt Lubelski i Lucerny o godz. 10.00. Zalesionych zostanie blisko 30 arów. Dla chętnych przygotowano łopaty oraz gorącą herbatę. Akcję prowadzą Lasy Miejskie-Warszawa.

Także nad Wisłą, jak co roku o tej porze,  rozpocznie się sztobrowanie, czyli sadzenie wierzbowych żywokołów. Dwa tysiące sztuk wierzbowej plantacji zostanie posadzonych w pobliżu dwóch warszawskich plaż – Rusałki na Pradze-Północ i Poniatówki na Pradze-Południe. Na chętnych czekają specjalne szpikulce służące do osadzania sztobrów w gruncie. Początek akcji w sobotę, 18 marca, o godz. 10.00 na plaży Poniatówka, a następnego dnia o tej samej porze na plaży Rusałka obok warszawskiego zoo. Sztobrowanie nad Wisłą koordynuje Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.

Mapa weekendowych nasadzeń oraz harmonogram wydarzenia w załączeniu. Uwaga! Z uwagi na prognozowane pogorszenie pogody godziny prowadzenie nasadzeń zostały zmienione na wcześniejsze.

Na Komisji Ochrony Środowiska Rady m.st. Warszawy złożyłam wnioski intencyjne, które mam nadzieję, skutkować będą wprowadzeniem poprawek do budżetu i przekazaniem do Zarządu Zieleni dodatkowych środków. W ten sposób w każdej z osiemnastu dzielnic Warszawy pojawiłoby się tysiąc nowych drzew. Z tych środków sfinansowane zostałaby także inwestycje w małą infrastrukturę na lokalnych terenach zieleni – mówi Aleksandra Gajewska, radna i wiceprzewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska Rady m.st. Warszawy.

Znowelizowana ustawa o ochronie przyrody weszła w życie 1 stycznia. Od tamtej pory w Warszawie, ale i w całym kraju, można obserwować druzgocące skutki liberalizacji prawa, które umożliwia wycięcie każdego drzewa na prywatnej posesji, jeśli nie jest to związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. W stolicy pod topór trafiają często cenne, wieloletnie okazy, które nieraz rosły w samym centrum miasta. Warszawa chce zniwelować efekty działania ustawy i do tego samego zachęcać będzie mieszkańców. Szacuje się, że na terenach prywatnych w stolicy rośnie około 500 tysięcy w pełni dojrzałych drzew zagrożonych wycięciem.

Pliki do ściągnięcia

  1. Mapa wiosennych nasadzeń (plik: mapa_wiosennych_nasadzen.pdf, rozmiar pliku: 331.43 KB)
  2. Zakutualizowany harmonogram weekendowych nasadzeń przyulicznych (plik: zakutualizowany_harmonogram_weekendowych_nasadzen_przyulicznych.doc, rozmiar pliku: 38 KB)