Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Rozbudzamy energię Warszawy – przyjdź na Plac!

opublikowany: piątek, 11. maja 2018 - 14:52, Konrad Klimczak
E. Lach fot. E. Lach
To już piąty sezon „Placu Defilad”

To już piąty sezon „Placu Defilad”. Koncerty, pokazy filmowe i teatralne, spektakle, tańce, wystawy, rozmowy i dużo przestrzeni do spędzania czasu razem. Plac Defilad to miejsce tworzone z myślą o warszawiakach i turystach odwiedzających nasze miasto.


Jesteśmy za budowaniem otwartości, równości i taki zawsze był Plac Defilad. Co bardzo ważne, po raz kolejny chcemy, aby strefa która jest tu stworzona nie była tylko strefą rozrywki czy doznań artystycznych, ale chcemy dotknąć bardzo trudnych tematów związanych z wyzwaniami cywilizacyjnymi, stereotypami, które cały czas żyją w naszym społeczeństwie – powiedział podczas inauguracji Placu Michal Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Plac Defilad to oferta dla wszystkich mieszkańców Warszawy, którzy codziennie aktywnie wpływają na kształt miasta i swoimi decyzjami nadają kierunek miastu. Podobnie jak w ubiegłych sezonach na warszawiaków i turystów odwiedzających miasto czekają atrakcyjne wydarzenia i projekty społeczno-kulturalne. To miejsce, które tworzą instytucje kultury, organizacje pozarządowe, artyści, aktywiści, warszawiacy.

Temat przewodni tegorocznych obchodów jest związany z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zaczynamy od trzydniowego festiwalu z okazji stulecia praw wyborczych kobiet. Debaty, koncerty, warsztaty, działania performatywne związane z prawami kobiet.

Jestem przekonany, że warto realizować ten projekt. Betonowy plac po raz kolejny udało nam się odczarować, za co dziękuję wszystkim, który ten projekt współtworzą. Po czterech  latach realizacji projektu, chcemy go wciąż udoskonalać. W tym roku zapraszamy na wydarzenia, które wydawały nam się godne powtórzenia, takie jak kolacja na placu Defilad, koncerty muzyki poważnej i rozrywkowej, transmisje ze światowych teatrów dramatycznych i operowych. Zaproponujemy też całkiem nowe formaty i wydarzenia na Placu (Bal w Pałacu i Placu oraz spektakl, który symbolicznie zakończy tegoroczny sezon „Sąd nad Pałacem”). Codzienność będą wypełniały cykliczne wydarzenia z różnych dziedzin i myślę, że każdy coś dla siebie znajdzie w naszej ofercie – dodał Roman Osadnik, dyrektor Studio teatrgaleria.

 

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM PLACU DEFILAD 2018

 • 11 maja – 31 sierpnia 

STUDIO PLAC:
miejski kanał podkastowy.

Kontynuacja projektu z 2017 r.: programu o mieście, jego mieszkańcach, mniej i bardziej ważnych sprawach, którymi żyją. O kulturze, rozrywce, polityce, przyrodzie i zdrowym życiu. Programu o wydarzeniach Placu. W trakcie trzech letnich miesięcy, dziennikarze Tok Fm pod kierunkiem Cezarego Łasiczki oraz zaproszeni do współpracy społecznicy, ludzie kultury i dziennikarze, przygotują 40 audycji poświęconych miastu w różnych sferach aktywności i zainteresowań mieszkańców, jego historii, teraźniejszości i przyszłości.

 • 11 maja 2018

plac kobiet#1:
Paulina Przybysz, gościnnie Katarzyna Nosowska oraz Żelazne Waginy – koncert

Plac Kobiet na 100-lecie praw wyborczych kobiet. W dniach 11-13 maja 2018 centralną część Miasta, Plac Defilad, oddajemy kobietom. Symbolicznie i realnie.

Pod Pałacem Kultury i Nauki pojawią się tabliczki z nową nazwą przestrzeni „Plac Kobiet 1”oraz mapa kobiecego DNA miasta, czyli kobiecy portret Warszawy. Koncerty, debaty i dyskusje, warsztaty, działania performatywne i pokazy filmowe. Wielkie i małe tematy kobiece, monologi i wielogłos, znane i całkiem nowe wątki oblicza współczesnej kobiety. W 2018 roku piąta edycja Placu Defilad startuje wspólnie z 15. Festiwalem Filmowym Millennium Docs Against Gravity. W programie festiwalu projekcje filmowe powiązane z prawami kobiet na świecie oraz wydarzenia, m.in. maraton wpisywania do Wikipedii haseł o obrończyniach praw kobiet czy warsztat hafciarski: „Odhaftuj się!” – organizowane z Amnesty International.

 • 11- 20 maja 2018

plac kobiet #2

Debaty i dyskusje, warsztaty, działania performatywne z partnerami:

m.in. :

- kobiece DNA miasta  - instalacja/mapa

- społecznościowe haftowanie w sprawie kobiet

- Akcja z Amnesty International- wpisywanie haseł do Wikipedii

- pokazy filmów o tematyce kobiecej

- Portret Kobiecy - kobiecy punkt widzenia w teatrze

 • 13 maja 2018

plac kobiet #3 

Spektakl/performance

MAGDALENA SZPECHT i RADEK RYCHCIK: O kobietach.

 • 9 czerwca 2018

plac równości 

Finał Parady na Placu: na scenie na Placu Defilad

 • 21 czerwca 2018

plac klasycznie

Leonard Bernstein Tańce symfoniczne z musicalu „West Side Story”

Koncert symfoniczny w ramach XVIII Festiwalu im. F. Wybrańczyka Sinfonia Varsovia swojemu miastu. Dyrygent: Adam Sztaba.

 • 22, 23 czerwca 2018

Los Angeles na Placu

California Institute of the Arts: Finał wizyty studyjnej CalArts.

>> 22 czerwca, godz. 21.30 performance zrealizowany we współpracy warszawskiego zespołu Studio, warszawskich muzyków oraz wykładowców i studentów

>> 23 czerwca, godz. 22.00 Visual party. projekcje filmów video absolwentów CAL ARTS

Partnerem wydarzenia jest Instytut Adama Mickiewicza.

 • 24 czerwca 2018

kolacja na placu

Po raz kolejny zapraszamy na Kolację Sen Nocy Letniej. Wyjątkowa kolacja pod gołym niebem, przed wejściem głównym do Pałacu Kultury i Nauki, podczas której celebrujemy wspólnotę stołu. Motywem przewodnim tegorocznej edycji będą stolice kultury. Kulinarna, muzyczna i estetyczna podróż po często nieoczywistych zakątkach świata. Niezapomniany klimat, wyjątkowa elegancja i program artystyczny. Specjalnie na ten wieczór cały Plac Defilad zmieni się w unikatowy ogród. Do elegancko przystrojonych stołów usiądzie 500 gości, dania serwować będą kelnerzy, grać będzie muzyka na żywo. Rezerwacje i sprzedaż biletów od 24 maja 2018 r. 

 • 15 lipca 2018

plac vintage

Miejski antykwariat, książki, vinyle, sprzedaż i wymiana ubrań „Made in Warsaw”, warsztaty i spotkania z ciekawymi ludźmi. Dla wielu vintage to sposób na życie – poszukiwanie wartości, oryginalności, własnego, niepowtarzalnego stylu. To sentyment do przeszłości i chęć wykorzystania jej na nowo. Dla nas to także pretekst do odkrywania starego, czasem zapomnianego oblicza Warszawy i jej mieszkańców. Partnerem wydarzenia będzie Jarmarket. 

 • 5-8 lipca 2018

światowy teatr na placu

Retransmisje widowisk z największych scen teatralnych i muzycznych świata
- Teatr Bolszoj: Płomień Paryża ( 5 lipca)
- National Theatre Live: Anioły w Ameryce (2 cz) (6 i 7 lipca)
- Met: Tosca (8 lipca)   

 • 22 lipca 2018

Sąd nad pałacem

Proces Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Projekt teatralny inspirowany słynnymi procesami sądowymi, które wytaczane były budynkom i przedmiotom za ich domniemane przewiny. Podmiotem niniejszego procesu jest budynek warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki – jedna z najbardziej kontrowersyjnych budowli w Polsce, miejsce o znaczeniu daleko wykraczającym poza architektoniczną funkcjonalność. Zależy nam na stworzeniu widowiska o charakterze dokumentalnym, które przeprowadzone zostanie w przestrzeni samego Pałacu Kultury i Nauki 22 lipca 2018 roku, w dniu symbolicznym dla powstania pałacu oraz problematycznej rocznicy w historii Polski. Reżyserem i autorem tekstu będzie Seb Majewski. Inicjatorem i partnerem projektu jest Fundacja FOMA.

 • 20 lipca 2018

bal w pałacu i na placu

Bal na 500 par, bal na finał piątego sezonu Placu, wreszcie bal Warszawy, nawiązujący do kultowych warszawskich bali.  O oprawę muzyczną wieczoru zadba Warszawska Orkiestra Rozrywkowa z udziałem Gaby Kulki. Podczas balu odbędzie się także zbiórka pieniędzy na cel charytatywny. Wieczór będzie składał się z dwóch części: I  - Rozpoczniemy Bal we wnętrzach Pałacu w Teatrze Studio (bilety/zaproszenia); II: po północy przeniesiemy się na Płytę Główną Placu Defilad (otwarta dla publiczności).

 

Warszawiacy zaprojektują serce miasta

Przypomnijmy, że w czerwcu 2017 r. warszawski ratusz zorganizował konkurs architektoniczny na koncepcję placu Centralnego w nowej formule, wzbogaconej o konsultacje społeczne. Konkurs został ogłoszony 3 lipca 2017 r. Jego celem jest wybór najlepszych pod względem programowym, przestrzennym, funkcjonalnym i architektonicznym koncepcji przestrzeni publicznej placu Centralnego, który powstanie z części pl. Defilad położonej przed wejściem głównym do Pałacu Kultury i Nauki a ulicą Marszałkowską. W pierwszym etapie warszawscy architekci, urzędnicy i mieszkańcy zasiadający w jury konkursu, spośród 42 prac, wybrali pięć projektów, które zostały nagrodzone równorzędnymi nagrodami, a następnie poddane dyskusji z udziałem mieszkańców. Spotkania z warszawiakami trwały od 6 do 29 listopada. Wystawa prac, dyskusja na ich temat, warsztaty dla dorosłych, młodzieży i dzieci to część działań warszawskich urzędników. Swoje opinie można było również przesłać online. Przez miesiąc wpłynęło aż 1670 ankiet.

Mieszkańcy chcą, aby plac był wygodniejszy, dostępny dla wszystkich bez względu na wiek i sprawność. Warszawiacy widzą na tej przestrzeni też dużo zieleni, drzew, fontann. Liczą, że realizacja projektu pozwoli na przyjemniejsze spędzanie czasu. Zwrócili też uwagę na dojazd do Pałacu Kultury i Nauki, teatrów i nowych budynków, które tam powstaną. Ich zdaniem planowany parking podziemny powinien mieć wyjścia jak najbliżej budynków.  

Na centralnej części placu Defilad należy pogodzić sprzeczne funkcje. Powinien on spełniać rolę reprezentacyjną, a także dobrze służyć mieszkańcom. Dotychczas zorganizowane wydarzenia masowe, takie jak strefa kibica przy okazji Euro2012 czy finał Orkiestry Świątecznej Pomocy pokazują, że potrzebna jest duża przestrzeń. Tę potrzebę należy pogodzić jednak z wyposażeniem placu, który sprawi, że będzie on dobrze działał na co dzień. Zebrane opinie warszawiaków są dla architektów ważnym głosem doradczym.