Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Rowerem na nową plażę

opublikowany: wtorek, 30. kwietnia 2013 - 12:49, Magdalena Łań
Na plażę najlepiej dojechać rowerem Veturilo fot. Na plażę najlepiej dojechać rowerem Veturilo

Trwają intensywne przygotowania do otwarcia sezonu nad Wisłą. Chociaż inauguracja wszystkich atrakcji planowana jest na przypadające 12 maja Święto Wisły, już w majówkę pojawią się pierwsze nowe atrakcje.


Po przejściu wiosennej fali wezbraniowej trwa odtwarzanie plaż i ścieżek nad Wisłą. Mimo trwających prac naprawczych na wszystkich plażach i ścieżkach ze względu na tłumnie odwiedzających brzegi Wisły warszawiaków, już od 1 maja plaże rozpoczną swoją działalność. W majówkę pojawią się plażowi wypożyczający leżaki, zainstalowane zostaną grille. Reszta atrakcji zostanie przygotowana na oficjalne rozpoczęcie sezonu nad warszawską rzeką, w trakcie Święta Wisły.

Oprócz znanych już atrakcji powstają nowe – budowana jest nowa plaża na Żoliborzu, powstają pomosty nad rzeką i nowe stacje Veturilo. Żoliborska plaża znajdzie się u szczytu lewobrzeżnych bulwarów, przy Cytadeli, na wysokości ul. Czujnej. Oprócz atrakcji związanych z plażowaniem i placu zabaw, powstanie tam jeden z dwóch nowych, działających od maja do października, punktów systemu Veturilo. Druga sezonowa stacja z rowerami miejskimi zostanie uruchomiona tuż przy modernizowanym porcie Czerniakowskim. Obok dwóch lewobrzeżnych stacji, przy sezonowej stacji pod Stadionem Narodowym a także na plaży na Saskiej Kępie powstaną ogólnodostępne pomosty na rzece. Z pomostów będzie można wypożyczyć kajak, spłynąć ok. 6 km Wisłą do żoliborskiej plaży. Tam będzie można oddać wypożyczony sprzęt i wrócić na miejsce startu rowerem publicznym.

W tym roku na miejskich plażach: saskiej, przy Stadionie Narodowym i na Płycie Desantu coś dla siebie znajdą kajakarze, wioślarze, miłośnicy smoczych łodzi i zabytkowych jednostek, amatorzy aktywnego wypoczynku i wiślanej przyrody. W programie m.in. warsztaty, koncerty, pokazy na wodzie, przejażdżki, konkursy i flisacki poczęstunek. Tego dnia na lewym brzegu już po raz trzeci wystartuje Bieg Wisły. Biegacze rozpoczną trasę na 517 km rzeki na Golędzinowie i przebiegną ok. 10 km, by dotrzeć do plaży przy moście Łazienkowskim. Dojazd do miejsca zbiórki ułatwi rower miejski – przy starcie Biegu powstanie specjalny mobilny punkt, w którym będzie można zdać rower Veturilo.

Warszawskie plaże z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców i odwiedzających stolicę turystów. Do odświeżenia plaż tylko w sezonie 2012 nawieziono około 1200 ton piasku. Dla wygody plażowiczów korzystających z wyznaczonych do palenia ognisk miejsc, miasto dostarczyło  ok. 200 m przestrzennych drewna. Z samych plaż w sezonie 2012 zebrano 1500 metrów sześciennych śmieci (ponad 200 kontenerów po 7 metrów każdy).