Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Rotmistrz Pilecki ma swój pomnik w Warszawie

opublikowany: sobota, 13. maja 2017 - 15:28, Magdalena Łań
Prezydent Warszawy na odsłonięciu pomnika rtm.Pileckiego. Fot. R.Motyl fot. Prezydent Warszawy na odsłonięciu pomnika rtm.Pileckiego. Fot. R.Motyl

Na Żoliborzu w al. Wojska Polskiego, niedaleko miejsca, gdzie podczas okupacji rtm. Witold Pilecki został zatrzymany w łapance, Prezydent Warszawy oraz rodzina bohatera odsłonili pomnik tego wielkiego Polaka, honorowego obywatela Warszawy.


- Zdarzają się w historii społeczeństw postacie-symbole, postacie skupiające w sobie najszlachetniejsze pierwiastki narodowych i ludzkich wartości, postacie-wzorce, które stawiać można kolejnym pokoleniom za niedościgły przykład zachowań. Taką postacią w polskiej historii pozostaje ponad wszelką dyskusję rotmistrz Witold Pilecki, którego pomnik  dzisiaj odsłaniamy. – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent Warszawy, podczas uroczystości.

- Dziś kiedy tyle mówi się o żołnierzach podziemia niepodległościowego trzeba pamiętać, że wielu z nich zostało aresztowanych przez NKWD po pierwszej amnestii z 1945 roku. Wówczas ujawniło się około 35 tys. osób. Z kolei po drugiej amnestii z 1947 roku ujawniło się ponad 75 tys. osób. Nie byli to więc pojedynczy szaleńcy, tylko Polscy, którzy po 6 latach okupacji niemieckiej nie mogli się pogodzić z kolejnym okupantem jakim był Związek Radziecki.

Przed sądem stalinowskim do końca bronił swoich racji godnie i z podniesioną głową. Honoru i godności możemy się odeń uczyć.  Przez długie lata skazany na zapomnienie, rehabilitowany w wolnej, demokratycznej Polsce, przywrócony narodowej pamięci stał się na powrót wielka postacią obecną w świadomości Polaków. Między innymi
w Warszawie od 1995 roku mamy na Ursynowie ulicę, której jest patronem. W roku 2013 został awansowany do stopnia pułkownika.
W całej Polsce honorowany wieloma pomnikami. Kolejny hołd składamy mu dziś. – powiedziała Prezydent stolicy.

Pomnik autorstwa rzeźbiarza Jacka Kicińskiego i architekta Rafała Stachowicza stanął w Warszawie na mocy uchwały Rady Miasta z 2014 r.