Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Recyklomaty cieszą się popularnością

opublikowany: piątek, 6. września 2019 - 11:09, Dominika Wiśniewska
E. Lach fot. E. Lach
Warszawski recyklomat

Ponad 70 tys. plastikowych butelek, 16 tys. szklanych i 26,7 tys. puszek – tyle sztuk surowców mieszkańcy włożyli do recyklomatów. EKO-punkty otrzymane za wyrzucone opakowania wymieniają na nagrody. Maszyna z pl. Bankowego będzie przeniesiona na pl. Mirowski, dlatego teraz tymczasowo jest wyłączona.


Cieszę się, że warszawianki i warszawiacy tak chętnie korzystają z recyklomatów. To innowacyjny projekt, ponieważ nagrodą za działanie na rzecz ekologii jest m.in. rozrywka, na przykład bilet na spektakl teatralny czy seans filmowy. Jednocześnie przypominamy mieszkańcom, że butelki i puszki są wartościowymi surowcami, które można ponownie wykorzystać – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy. –  Ponieważ zakończyliśmy letnie odsłony Otwartej Ząbkowskiej i Placu Bankowego, przestawimy maszyny w docelowe miejsca.

Dwie maszyny, które są efektem współpracy firmy Coca-Cola i Fundacji Nasza Ziemia funkcjonują od połowy lipca. Do maszyn można wrzucać plastikowe i szklane butelki oraz aluminiowe puszki (niezgniecione).

Wystarczy uruchomić aplikację „ETS Portfel” na smartfonie, zeskanować swój indywidualny kod na recyklomacie i wrzucać pojedynczo surowce, a na koncie pojawią się ECO-punkty. Po uzbieraniu ich odpowiedniej liczby można je wymienić na wybraną zniżkę: rabat na kawę w Costa Coffee, tańszy bilet do sieci Multikino, Teatru Dramatycznego czy zniżki na spektakle i imprezy w Teatrze Capitol. Aplikacja, służącą do zbierania ECO-punktów, jest dostępna w systemie Android i iOS. System jest ekologiczny - maszyny nie wymagają drukowania paragonów i posiadania kart. Łącznie w Warszawie stanie dziesięć takich urządzeń.

Jedna maszyna działa przy ul. Ząbkowskiej, a jej docelowe miejsce to ul. Jagiellońska 47. Druga, obecnie tymczasowo wyłączona, z pl. Bankowego jest przenoszona na pl. Mirowski od strony parku, niedaleko Hali Gwardii. Lokalizacje maszyn zostały wybrane na podstawie sugestii mieszkańców.

Projekt jest elementem warszawskiej kampanii edukacyjnej o zasadach selektywnej zbiórki odpadów. Akcja #RadyNaOdpady zachęca i podpowiada, jak należy segregować papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, resztki bio i frakcje zmieszane. Wskazówki można śledzić na Facebooku i czysta.um.warszawa.pl.

Pliki do ściągnięcia

  1. regulamin_wymiany_eko-punktow.pdf (plik: regulamin_wymiany_eko-punktow.pdf, rozmiar pliku: 256.01 KB)