Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Realizacja budżetu Warszawy w 2018 roku

opublikowany: czwartek, 13. czerwca 2019 - 15:50, Konrad Klimczak
Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy na sesji Rady m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy na sesji Rady m.st. Warszawy

Rozbudowa II linii metra, budowa szkół, przedszkoli i żłobków oraz modernizacje dróg, to najbardziej strategiczne inwestycje w 2018 r. Stołeczni radni zdecydowali o zatwierdzeniu sprawozdania i udzieleniu prezydentowi stolicy absolutorium z wykonania budżetu m.st. Warszawy za 2018 rok.


W ubiegłym roku stolica  zrealizowała wiele istotnych inwestycji rozwijających infrastrukturę miejską, w tym dalszą rozbudowę drugiej linii metra w kierunku wschodnim i zachodnim. Korzystaliśmy ze środków europejskich, aby zwiększyć nasz potencjał inwestycyjny. Warszawa od lat jest liderem w pozyskiwaniu środków rozwojowych. Tylko w zeszłym roku pozyskaliśmy 614 mln zł na realizację projektów w ramach programów UE – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy – Koncentrujemy się na poprawie jakości życia warszawskich rodzin. W 2018 roku finansowaliśmy z miejskiej kasy m.in. komunikację miejską dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów oraz opiekę w warszawskich przedszkolach, dzięki czemu korzystali z nich bezpłatnie. 

Inwestycje Warszawy

W 2018 roku miasto przeznaczyło na inwestycje 2 mld 189 mln zł. To blisko 250 mln zł więcej niż w roku poprzednim. Na inwestycje ogólnomiejskie wydaliśmy w zeszłym roku 1,561 mld zł, a wydatki na inwestycje dzielnicowe wyniosły 628 mln zł. Największy wkład w realizację polityki modernizacji infrastruktury lokalnej w Warszawie wniosły dzielnice: Białołęka, Bielany, Mokotów, Wilanów i Wola.

Najwięcej środków wydaliśmy na inwestycje w sferze transportu i komunikacji – było to – 1,159 mld zł, w tym na inwestycje w komunikację zbiorową 652 mln zł, a na drogi i mosty – 507 mln zł. Drugim ważnym wydatkiem majątkowym była edukacja, na którą przeznaczyliśmy 295 mln zł. Ważne były dla nas również inwestycje w ochronę zdrowia i pomoc społeczną – 267 mln zł, w tym na podmioty lecznicze – 214 mln zł, a na pomoc społeczną – 53 mln zł. Na inwestycje w zakresie ładu przestrzennego i gospodarki nieruchomościami 156 mln zł, na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska – 119 mln zł, a na kulturę i ochronę dziedzictwa kulturowego – 80 mln zł.

W 2018 roku miasto przeznaczyło prawie trzykrotnie więcej środków na inwestycje w rekreację, sport i turystykę niż w roku poprzednim (2017), czyli 67 mln zł, a na bezpieczeństwo i porządek publiczny sześciokrotnie więcej w porównaniu z rokiem 2017 – 25 mln zł.

Najwięcej środków przeznaczono na budowę II linii metra, rozwój sieci tras rowerowych, modernizację ciągu ulic Marsa – Żołnierska, budowę ul. Czerniakowskiej – bis, rozbudowę ul. Łodygowej, przebudowę ul. Marynarskiej, budowę Szpitala Południowego, zagospodarowanie nadbrzeży Wisły i modernizację obszarów śródmiejskich. Finansowaliśmy  również rozwój infrastruktury lokalnej. Trwały budowy lub modernizacje szkół  i przedszkoli w dzielnicach: Białołęka, Bielany, Ochota, Praga-Północ, Wilanów. W Ursusie i na Targówku budowano mieszkania komunalne. Poza tym w Wawrze przebudowywano targowisko, a w dzielnicy Ursynów trwała budowa Dzielnicowego Centrum Kultury.

W 2018 r. zakończono wiele inwestycji. Oddano do ruchu ul. Gandhi na odcinku ul. Pileckiego - ul. Płaskowickiej, zbudowano parking strategiczny „Parkuj i Jedź"  (P+R)  „Metro Młociny III" i przebudowano i rozbudowano ul. Encyklopedyczną. Zmodernizowano budynek Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 10 przy ul. Tarchomińskiej wraz z dobudową pawilonu przedszkolnego, zakończyły się budowy trzech przedszkoli na Białołęce, przy ul.  Myśliborskiej, Ceramicznej i Głębockiej oraz jednego na Bielanach przy ul. Kochanowskiego 9A, zbudowano zespół szkolny przy ul. Dzieci Warszawy oraz rozbudowano Szkołę Podstawową nr 318 przy ul. Teligi 3 (Ursynów). W ubiegłym roku zmodernizowano żłobki przy ulicy Wejherowskiej 1 (Targówek) i Szymanowskiego 3A (Praga-Północ), powstały żłobki przy ul. Spartańskiej (Mokotów) i na terenie Zespołu Szkół nr 49  przy ul. Tołstoja 2 (Bielany) oraz zbudowano żłobek i przedszkole przy ul. Trakt Lubelski (Wawer). Ponadto zmodernizowano przychodnie przy ulicach: Wrocławska 19, Kochanowskiego 19, Szajnochy 8, Klaudyny 26B, ul. Skarżyńskiego 1, ul. Ostrołęckiej 4, ul. Elekcyjnej 54 oraz zaadaptowano lokal przy ul. Kłobuckiej 14 dla potrzeb przychodni lekarskiej. W Miejskim Ogrodzie Zoologicznym zmodernizowano Aleję Główną oraz uruchomiono dodatkowe wejście od ul. Jagiellońskiej. Zmodernizowano sceny Teatru Dramatycznego wraz z dostosowaniem do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zakończyła się również rewitalizacja Ośrodka Moczydło, który już w najbliższą sobotę, 15 czerwca, udostępnimy mieszkańcom, a w Śródmieściu zmodernizowaliśmy budynek przy ul. Marszałkowskiej 104a na potrzeby Warszawskiego Pawilonu Architektury Zodiak (Śródmieście).

Wydatki budżetowe

W 2018 roku na transport i komunikację przeznaczono 4 mld 439 mln zł, to ponad 26 proc. budżetu miasta. To największa pozycja w budżecie miasta. W zeszłym roku z komunikacji miejskiej skorzystało blisko 1,2 mld pasażerów, czyli ponad 39 mln więcej niż w 2017 r. Na zapewnienie przewozu pasażerów wydaliśmy 2,6 mld zł. Sprzedaliśmy

Pliki do ściągnięcia

  1. Realizacja budżetu m.st. Warszawy w 2018 r. (plik: realizacja_budzetu_m.st_._warszawy_w_2018_r.pdf, rozmiar pliku: 4437.37 KB)