Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Realizacja budżetu Warszawy w 2017 roku

opublikowany: czwartek, 14. czerwca 2018 - 15:51, Konrad Klimczak
E. Lach fot. E. Lach
Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent Warszawy na sesji absolutoryjnej

Rozbudowa II linii metra, modernizacje dróg oraz budowa szkół, przedszkoli i żłobków to najbardziej strategiczne inwestycje w 2017 r. 14 czerwca, stołeczni radni zatwierdzili sprawozdanie z wykonania budżetu za ubiegły rok i udzielili absolutorium z tego tytułu Prezydentowi m.st. Warszawy.


Tradycyjnie już, najwięcej środków stolica przeznaczyła na edukację oraz transport publiczny. Miasto, realizując politykę wsparcia dla rodzin, od września 2017 r. wprowadziło bezpłatną komunikację miejską dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, warszawski bon żłobkowy, a także bezpłatne zajęcia w warszawskich przedszkolach. Ponadto obniżone zostały ceny biletów długookresowych dla pasażerów dojeżdżających do Warszawy z okolicznych gmin. Warszawa pełni rolę lidera w pozyskiwaniu środków rozwojowych. Łącznie wraz z miejskimi spółkami od 2004 r. pozyskano z Unii Europejskiej do budżetu miasta ok. 17,5 mld zł.

Jestem dumna, bo po 12 latach odmieniliśmy Warszawę, jesteśmy w czołówce Europy, zmieniliśmy razem to miasto, to sukces nas wszystkich – mieszkańców, którzy obdarzyli mnie zaufaniem podczas kolejnych wyborów, radnych trzech ostatnich kadencji tych, którzy mnie wspierali i tych którzy mnie krytykowali – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy i dodała – W latach 2007-2017 z samego budżetu miasta, nie licząc inwestycji realizowanych przez spółki komunalne, wydaliśmy blisko 21,5 mld zł. Realizowane przez nas inwestycje mają znaczny wpływ na rozwój naszego miasta. Mądrze inwestując pieniądze warszawiaków i skutecznie je pozyskując ze środków europejskich, zwiększamy poziom życia mieszkańców stolicy i tworzymy dziesiątki tysięcy miejsc pracy.

Wydatki na inwestycje

W 2017 roku miasto przeznaczyło na inwestycje 1 mld 940 mln zł. To o 643 mln zł więcej niż w 2016 r. Plan inwestycyjny został zrealizowany na poziomie 93 proc. Na inwestycje ogólnomiejskie wydano w zeszłym roku 1,338 mld zł, a wydatki na inwestycje dzielnicowe w ubiegłym roku wyniosły 602 mln zł. Inwestycje w infrastrukturę lokalną były najwyższe od 7 lat i porównywalne z wykonaniem w 2010 r. Największe wydatki inwestycyjne w 2017 r. poniosły dzielnice: Ursynów, Białołęka, Ursus, Praga-Południe i Bielany.

Najwięcej środków Warszawa przeznaczyła na inwestycje w sferze transportu i komunikacji – było to – 1,015 mld zł, w tym na inwestycje w komunikację zbiorową 614 mln zł oraz na drogi i mosty – 401 mln zł. Dzięki tym środkom kontynuowano rozbudowę II linii metra o trzy stacje w kierunku wschodnim i trzy w zachodnim, które będą gotowe w 2019 r. Planuje się, że w przyszłym roku w budowie będzie 14 stacji metra. Całość prac przy budowie II linii ma się zakończyć na przełomie 2022 i 2023 r. Wśród istotnych projektów warto wymienić również następujące: oddanie do ruchu Trasy Świętokrzyskiej na odcinku ul. Tysiąclecia-ul. Zabraniecka; modernizacja ciągu ulic Marsa-Żołnierska odc. węzeł Marsa-granica miasta; ul. Nowolazurowa na odcinku ul. Sternicza-ul. Górczewska; rozpoczęcie budowy ul. Czerniakowskiej-bis. Ponadto w 2017 r. miasto rozbudowywało drogi rowerowe i trasy pieszo-rowerowe. Do użytku oddano drogi rowerowe wzdłuż ulic: Szaserów, Roentgena i Ciszewskiego, Rembielińskiej, Modlińskiej, Marsa oraz kładkę pieszo-rowerową pod mostem Łazienkowskim. Sieć rowerowa w stolicy liczy już ponad 542 km. W ciągu ostatnich dwunastu lat na ulice Warszawy wyjechało 311 nowych tramwajów, 1157 niskopodłogowych autobusów, 35 pociągów metra Inspiro i 28 nowoczesnych pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej. Obecnie wszystkie linie autobusowe są obsługiwane przez pojazdy niskopodłogowe, a sukcesywnie rośnie również liczba niskopodłogowych tramwajów. Na ten cel miasto wydało ponad 4,1 mld zł.

Drugim ważnym wydatkiem inwestycyjnym była edukacja, na którą przeznaczono 330 mln zł. W ramach poniesionych nakładów finansowych między innymi: kontynuowano modernizację obiektów zespołów szkół specjalnych przy ulicach: Różanej 22/24, Halnej 32 i Tarchomińskiej 4. Ponadto zakończyła się budowa 5 przedszkoli w dzielnicach: Białołęka, Wesoła, Wilanów, Wola i Żoliborz dla łącznie 975 dzieci, a 21 przedszkoli zostało zmodernizowanych, dzięki czemu uzyskano dodatkowe miejsca dla 665 dzieci. Rozbudowano również 78 szkół, dzięki czemu uzyskano 475 nowych miejsc dla uczniów. W latach 2007-2017 zbudowano 34 przedszkola i 14 szkół, a ponad 500 zostało zmodernizowanych lub wyremontowanych, za łączną kwotę ponad 3 mld zł.

Nakłady inwestycyjne w zakresie ochrony zdrowia łącznie wyniosły w ubiegłym roku ponad 158 mln zł. Dzięki tym środkom m.in.: kontynuowano budowę szpitala Południowego, prowadzono modernizacje szpitali: Czerniakowskiego, Grochowskiego, Wolskiego, Św. Rodziny, Warszawskiego Szpitala dla Dzieci, Bielańskiego, Inflancka. Ponadto w 2017 r. zakończyła się budowa nowej przychodni lecznictwa otwartego w Dzielnicy Bemowo (obszar Chrzanowa) oraz zmodernizowana została przychodnia przy ul. Korytnickiej 42/44 (Praga-Południe). W latach 2007-2017 przeprowadzono modernizacje i remonty w 59 oddziałach szpitalnych i 80 przychodniach lecznictwa otwartego oraz rozbudowano 7 szpitali na

Pliki do ściągnięcia

  1. Budżet 2017 - prezentacja (plik: budzet_2017_-_prezentacja.pdf, rozmiar pliku: 17418.85 KB)