Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Puchar Mistrza Polski jedzie do Kołaczkowa!

opublikowany: środa, 16. września 2020 - 10:59, Maciej Dziubiński

Po trzech latach tytuł Mistrza Polski wrócił do drużyny Horyzontu Kołaczkowo. Zakończyły się XI Mistrzostwa Polski Dzieci z Domów Dziecka w piłce nożnej. Dzieciaki z Wielkopolski okazały się najlepszą z 25 drużyn biorących udział w turnieju.


Drugie miejsce zdobyła drużyna CPDiPR Grudziądz, trzecie wywalczył Sternik Szczecin.

- Przyjaźń, radość i sportowa rywalizacja – te słowa świetnie oddają sens Mistrzostw Polski Dzieci z Domów Dziecka. Imprezy, która przez ostatnią dekadę wpisała się w kalendarz największych corocznych wydarzeń w życiu dzieci w dziesiątkach polskich domów dziecka, a która kolejny już raz odbyła się w stolicy pod patronatem m.st. Warszawy  – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

W jedenastej edycji największej w Polsce cyklicznej imprezy sportowej dla podopiecznych placówek opiekuńczo-wychowawczych wzięło udział blisko 250 zawodników z 25 domów dziecka z całego kraju. Na stadionie OSiR Bemowo młodzi piłkarze przeżywali wielkie sportowe emocje. W półfinałach zmierzył się zeszłoroczny Mistrz Polski Sternik Szczecin (który na koncie ma już cztery takie tytuły) z Horyzontem Kołaczkowo – zdobywcami złota w roku 2017, srebra  w 2016 i brązu w 2015.

Z naszym „odwiecznym” rywalem, Sternikiem Szczecin, ostatnimi laty przegrywaliśmy najczęściej jedną bramką – w rzutach karnych lub w końcowym wyniku. A w tym roku udało nam się wygrać z nimi jednym golem w półfinale, a potem zwyciężyliśmy Grudziądz! – śmieje się Tadeusz Kiciński, wychowawca z domu dziecka w Kołaczkowie i trener drużyny Horyzont.

Chłopcy są bardzo szczęśliwi, czekali na to od dawna! Rywalizacja ze Sternikiem jest bardzo mocna, napędza chłopców do gry – poza boiskiem dzieciaki się przyjaźnią, ale na nim rywalizują jak zawodowcy – dodaje trener.

Zdecydowaliśmy się zorganizować Mistrzostwa – w tak trudnej jak obecna sytuacji – głównie dlatego, że otrzymywaliśmy mnóstwo próśb i pytań o nie z domów dziecka – mówi Sylwester Trześniewski, prezes organizatora Mistrzostwa, Stowarzyszenia „Nadzieja na Mundial”.

Dla dzieci możliwość wzięcia udziału w turnieju to nie tylko ukoronowanie rocznych treningów. W realiach domu dziecka nie ma wielu powodów do radości, poczucia własnej wartości, bycia dumnym z siebie. Walka o Puchar Polski, bycie reprezentantem nie tylko swojej placówki, ale także miasta, spotkanie z setkami innych dzieciaków mających w życiu tak samo ciężko, a też walczących jakoś o siebie i wielka radość ze wspólnej gry – dla wielu dzieci to niezapomniane przeżycia, dające im prawdziwy napęd do życia – dodaje prezes Trześniewski.

Podczas Mistrzostw tradycyjnie nagrodzeni zostali także najbardziej wyróżniający się na boisku zawodnicy:

Król strzelców: Patryk Przebinda (Sternik Szczecin)

Najlepszy bramkarz: Karol Semmler (CPDiPR Grudziądz)

Najlepszy zawodnik: Norbert Szymański (Horyzont Kołaczkowo)

Najlepsza zawodniczka: Oliwia Milcz (FC Siedlce)

Najmłodszy zawodnik: Mateusz Kowalczyk – 4 lata (FC Przystań Warszawa)

Najradośniejszy zawodnik: Szymon Wojciechowski (Reszelaki Reszel)

Za piękną sportową postawę tytuł Drużyny Fair Play turnieju odebrała drużyna Burza Kłobuck.

Po wielkim finale rozegrany został mecz pokazowy Byli Reprezentanci Polski vs Reprezentacja Dzieci, w którym po stronie gwiazd zagrali Dariusz Dziekanowski, Tomasz Kłos, Cezary Kucharski, Tomasz Sokołowski, Jacek Krzynówek, Jacek Bednarz. Gole sypały się jak z rękawa – 7:6 zwyciężyły jednak dzieci. 

Organizatorem turnieju jest Stowarzyszenie „Nadzieja na Mundial”. Partnerem strategicznym turnieju jest m.st. Warszawa.

Więcej informacji o Mistrzostwach na stronie www.nadziejanamundial.pl oraz na profilu FB: Hope for Mundial.