Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Przyszłe gwiazdy kina na Pradze-Północ

opublikowany: wtorek, 19. marca 2019 - 15:49, Konrad Klimczak

W środę, 20 marca, o godz. 15.00 w Kinie Praha (ul. Jagiellońska 26) po raz dwunasty odbędzie się gala finałowa Praskiego Festiwalu Filmów Młodzieżowych. Nastoletni, amatorscy twórcy filmów krótkometrażowych z Polski i zagranicy zgłosili do konkursu blisko 100 produkcji.


Praski Festiwal Filmów Młodzieżowych adresowany jest do młodych osób, którym najtrudniej zaistnieć na festiwalach filmowych ze względu na ograniczone możliwości techniczne, brak specjalistycznego przygotowania i doświadczenia. Dla uczestników udział w konkursie jest wyjątkową okazją do zaprezentowania swojej twórczości szerokiemu gronu odbiorców i zaistnienia w świecie kina.

Konkurencja w tym roku była ogromna. Młodzi filmowcy z Polski i zagranicy zgłosili do konkursu blisko 100 produkcji w trzech rożnych kategoriach: dokument i reportaż, wideoklip i animacja oraz fabuła. Filmy nastoletnich twórców zobaczymy na wielkim ekranie Kina Praha już w najbliższą środę, 20 marca. Start o godz. 15.00.

Podczas 12. edycji festiwalu o najwyższe laury – Złotą, Srebrną i Brązową Praską Kliszę – zmierzą się 24 najlepsze obrazy, które będą oceniane przez profesjonalistów. Publiczność wskaże jeden film. Wszystkie nadesłane prace wezmą również udział w głosowaniu internautów. Oprócz pamiątkowej statuetki laureaci otrzymają nagrody pieniężne oraz rzeczowe.

Moc atrakcji czeka na młodych pasjonatów kinematografii jeszcze przed wieczorną galą. W środę, 20 marca, w Centrum Kreatywności przy ul. Targowej 52 będą bezpłatne warsztaty prowadzone przez ekspertów i autorytety ze świata filmu. Do udziału zapraszamy wszystkich, którzy chcą zdobyć praktyczną wiedzę i doskonalić własny warsztat filmowy.

Harmonogram warsztatów:

  • Jak zrobić film, który wyrywa z butów? 

Środa, 20 marca, w godz. 10.00-12.00

Prowadzący: Artur Waczko, scenarzysta, szef wydziału realizacji filmowej Warszawskiej Szkoły Reklamy i juror Praskiego Festiwalu Filmów Młodzieżowych oraz Paweł Szczutowski, producent tv, szef studia Młodzieżowej TV.

Po krótkim wprowadzeniu w fabułę, na żywo razem z uczestnikami, prelegenci stworzą główny wątek dramaturgiczny parodii filmu akcji. Warsztat, utrzymany w konwencji „Sondy” Andrzeja Kurka i Zdzisława Kamińskiego, będzie pojedynkiem dwóch punktów widzenia na filmową realizację - producenta i scenarzysty - z udziałem publiczności. Ostatecznie to uczestnicy warsztatu zdecydują, jaki kierunek przyjmie narracja filmowa.

  • Jak opowiadać historie filmem? 

Środa, 20 marca, w godz. 12.00-14.00

Prowadzący: Janusz Filmu

Warsztat jest prawdziwą gratką dla filmowców amatorów. Janusz zapozna uczestników z językiem filmu. Pokaże, w jaki sposób za pomocą obrazu opowiadać różne historie - o czym pamiętać i czego się wystrzegać. Uczestnicy przekonają się również, jak ważną rolę w filmie pełni montaż.

Warsztaty odbędą się w Centrum Kreatywności przy ul. Targowej 56. Liczba miejsc jest ograniczona.

Szczegółowe informacje na temat wydarzenia znajdują się tutaj.