Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Powstańczy czyn „Motyla” upamiętniony

opublikowany: środa, 25. września 2019 - 12:30, Magdalena Łań
R.Kaznowska, wiceprezydent Warszawy podczas uroczystości. Fot. E.Lach fot. R.Kaznowska, wiceprezydent Warszawy podczas uroczystości. Fot. E.Lach

U zbiegu ulic Żytniej i Karolkowej na Woli na fasadzie budynku odsłonięto tablicę, która przypomina, że w tym miejscu podczas powstania warszawskiego walczył i wsławił się bezprzykładną odwagą porucznik, późniejszy generał, Zbigniew Ścibor- Rylski „Motyl”.


Za zdobycie niemieckiego czołgu oraz utrzymanie wraz ze swymi żołnierzami barykady na ul. Karolkowej został odznaczony drugim krzyżem Virtuti Militari.

- Bardzo się cieszę, że jest tu z nami tyle młodych ludzi. To bardzo ważne, bo pamięć jest ważna, a pamięć o takich ludziach jak pan generał jest konieczna – powiedziała podczas uroczystości Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu RP. – Od niego uczyliśmy się co jest ważne, a co nie, to on powtarzał, że ludzi muszą się szanować, że o Polskę trzeba walczyć, ale także trzeba dla niej pracować.

- Generał był dla nas – i już zawsze będzie – wzorem postępowania. Całym swoim życiem uczył nas, czym jest patriotyzm i czym jest odwaga – powiedziała Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy. - Generał Zbigniew Ścibor-Rylski był odważny w czasach, gdy za odwagę częstokroć płaciło się życiem. Wypełniał rozkazy, służył tak, jak żołnierz służyć powinien. W czasach pokoju podtrzymywał pamięć i namawiał do refleksji historycznej, do wyciągania wniosków z powstania.
W uroczystości udział wzięli towarzysze broni generała, w których imieniu Zbigniew Galperyn „Antek” podziękował  Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego za ufundowanie tablicy i kultywowanie pamięci o generale Zbigniewie Ścibor-Rylskim.

Generał Zbigniew Ścibor-Rylski był dowódcą kompanii w Zgrupowaniu „Radosław”. Walczył na Woli, na Starym Mieście, na Śródmieściu i Czerniakowie. Za swoje męstwo odznaczony dwukrotnie orderem Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych. Był prezesem Związku Powstańców Warszawskich i honorowym obywatelem Warszawy. Gen Z.Ścibor-Rylski zmarł w Warszawie 3 sierpnia 2018 r. W rocznicę śmierci w parku Rydza-Śmigłego odsłonięto jego pomnik.