Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Pomnik Ławki Szkolnej odsłonięty

opublikowany: czwartek, 18. listopada 2010 - 16:10, Robert Trzaska
Robert Trzaska fot. Robert Trzaska
Prezydent wraz z S. Broniarzem w ławeczce

Przed siedzibą Związku Nauczycielstwa Polskiego, od strony Wybrzeża Kościuszkowskiego stanął pomnik Ławki Szkolnej, który odsłonili Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz prezes ZNP Sławomir Broniarz.


- Tu, w Warszawie obradowała Komisja Edukacji Narodowej, to tu powstawały najważniejsze dzieła polskiej myśli pedagogicznej. Tradycja wielkich wychowawców – nauczycieli począwszy od Cecylii Śniegockiej, Janusza Korczaka, przez Marię Grzegorzewską, „Dziadka” Lisieckiego - kształtowała się właśnie w Warszawie. Warszawa jest miastem edukacji, szkoły efektywnej, otwartej, mądrej, przyjaznej i twórczej. Przypomnę, że Miasto w tej kadencji wydało na oświatę ponad 9 mld zł, tj. o ponad 2 mld zł więcej niż w poprzedniej kadencji – przypomniała Prezydent stolicy.

Okazją do postawienia ławeczki była 105. rocznica powstania branżowej organizacji związkowej. Postanowiliśmy, że jedynym elementem, który może to uwiecznić jest mebel szkolny z 1905 roku. Wzorem była ławeczka z Muzeum Związku Nauczycielstwa Polskiego w Pilaszkowie – podkreślił prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Nad ławeczką znajduje się tablica poświęcona 80. rocznicy rozstrzygnięcia konkursu na projekt gmachu Związku Nauczycielstwa Polskiego. Idea budowy Domu Nauczyciela zrodziła się w 1917 roku.