Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Pomagamy poszkodowanym

opublikowany: piątek, 18. sierpnia 2017 - 9:46, Konrad Klimczak

Wiele miejscowości w Polsce boryka się ze skutkami nawałnic, jakie w miniony weekend przeszły przez kraj. Warszawskie spółki miejskie, firmy prywatne z siedzibą w stolicy, harcerze, strażacy i mieszkańcy włączyli się w pomoc poszkodowanym.


- W obliczu tragedii takiej jak tak, która dotknęła tysiące osób w ostatni weekend nie można przejść obojętnie.  Nawałnica uszkodziła tysiące gospodarstw domowych niszcząc dorobek całego życia wielu osób. Na miejscu tej katastrofy, w powiecie chojnickim,  służbę od paru dni pełnią warszawscy harcerze i strażacy. Również warszawskie spółki i firmy prywatne, które mają swoje siedziby w stolicy włączyły się w bezpośrednią pomoc poprzez przekazanie niezbędnych środków dla gospodarstw domowych – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.

- Nie mam wątpliwości co do tego, że Rada m.st. Warszawy na najbliższym posiedzeniu wyrazi poparcie dla pomocy finansowej dotkniętego nawałnicą Lotynia. Mieszkańcy Warszawy w swojej historii doświadczyli niemal wszystkich możliwych kataklizmów i są gotowi pomóc potrzebującym wsparcia – zapewnia Dorota Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy.

Od soboty kilkudziesięciu wolontariuszy warszawskiego hufca ZHR i strażaków Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej pomaga w usunięciu skutków kataklizmu. Na terenie gminy Chojnice bardzo ucierpiało sołectwo Lotyń, i to właśnie tam skupiona jest pomoc warszawskich służb. Wolontariusze i strażacy usuwają skutki nawałnicy na terenie pól i domostw mieszkańców wsi. W pierwszej kolejności usuwają drzewa i gałęzie z pól uprawnych, przeszkody z dróg dojazdowych, aby odpowiednie służby miały możliwość dojazdu. Na miejscu do dyspozycji służb jest sprzęt zakupiony ze środków m.st. Warszawy, pięć samochodów PSP oraz agregat prądotwórczy.

- Jesteśmy w ciągłym kontakcie z władzami gminy, z sołtysem Lotynia, z panią harcmistrz. Na bieżąco ustalamy, co jest potrzebne na miejscu. To ważne, żeby pomoc trafiła bezpośrednio do najbardziej potrzebujących. Współpracujemy w tym zakresie z warszawskimi firmami, zarówno miejskimi, jak i prywatnymi. Dziękuję za szybkie wyjście naprzeciw naszemu apelowi o pomoc – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

W pomoc poprzez wsparcie finansowe, udostępnienie wody pitnej i środków higienicznych niezbędnych w kryzysowej sytuacji, zabezpieczenie transportu włączyły się m.in. spółki miejskie tj. Metro Warszawskie, Miejskie Zakłady Autobusowe, Tramwaje Warszawskie, Miejskie Przedsiębiorstwo Wody i Kanalizacji. Również firmy, które swoje siedziby mają w stolicy nie pozostały obojętne na tragedię dotkniętych kataklizmem rodzin. Do Lotynia, w powiecie chojnickim dzięki wsparciu firm Sante, Żywiec Zdrój S.A. i Procter and Gamble DS Polska Sp z o.o. zostaną w najbliższych dniach m.in. przetransportowane woda, żywność, materiały chemii gospodarczej i kosmetycznej.

„Pomoc po nawałnicy” – pomoc dla gminy Parchowo 

Od piątku, 18 sierpnia do niedzieli, 20 sierpnia w godzinach 12.00 - 20.00 mieszkańcy mogą osobiście przekazywać dary do magazynu przy ul. Syreny 14 w Warszawie. Zebrane dary trafią do poszkodowanych nawałnicą z pomorskiej gminy Parchowo. 

Na początku tygodnia wspierany przez Miasto transport z darami wyruszy do potrzebujących. Poszkodowani z tej gminy najbardziej potrzebują suchej i gotowej do spożycia  żywności, wody butelkowanej oraz artykułów higieny osobistej i innych środków czystości.


Działania solidarnościowe m.st. Warszawy, Pomoc udzielona mieszkańcom gmin poszkodowanym w wyniku klęsk żywiołowych:

  • 2007 - trąba powietrzna, powiat częstochowski, Adamów, Skrzydłów, Kłomnice. 40 dzieci przez miesiąc spędziło czas w Warszawie. Otrzymali zakwaterowanie, pełne wyżywienie, wsparcie rzeczowe (buty, ubrania) i wsparcie psychologiczne. Uczestniczyli w zajęciach „Lata w mieście” (25 lipca – 24 sierpnia 2007).
  • 2009 - powódź, powiat wałbrzyski, Głuszyca Górna, Gałuszowice 100 dzieci przez 2 tygodnie wakacji  spędziła czas w Warszawie. Otrzymali zakwaterowanie, pełne wyżywienie, wsparcie rzeczowe (buty, ubrania) i wsparcie psychologiczne. Uczestniczyli w zajęciach „Lata w mieście” (17 – 31 lipca 2010).
  • 2010 - powódź, gmina Bochnia (Stanisławic, Baczkowa, Damienic, Łapczycy, Cikowic, Proszówek, Dąbrowicy, Zatoki, Bogucic, Nieprześni, Nieszkowic Małych, Stradomki, Gawłowa,  Brzeźnicy). 50 dzieci przez 2 tygodnie wakacji spędziło czas w Warszawie. Otrzymali zakwaterowanie, pełne wyżywienie, wsparcie rzeczowe (buty, ubrania), wsparcie psychologiczne. Uczestniczyli w zajęciach „Lata w mieście” (09 – 22 sierpnia 2010).

Pomoc udzielona mieszkańcom gmin za granicą, poszkodowanym w wyniku działań wojennych:

  • 2009 - Gruzja. Zimowy 10 dniowy pobyt w Mielnie grupy dzieci i młodzieży – nocleg, wyżywienie, pomoc psychologiczna, rehabilitacja.
  • 2014 - Ukraina. Dzieci Majdanu – Polskie Ferie w połowie lipca do Warszawy przyjechała grupa 30 osób. Otrzymali nocleg, wyżywienie i zwiedzali Warszawę.
  • 2017 - Alleppo. Zbiórka i akcja charytatywna (np. organizowanie koncertów i innych wydarzeń kulturalnych, z których dochód przekazywany jest na ofiary wojny w Syrii).