Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Po raz drugi rozdano Nagrody im. Jana i Antoniny Żabińskich

opublikowany: poniedziałek, 18. września 2017 - 16:49, Tomasz Demiańczuk
E. Lach fot. E. Lach
Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warzawy podczas uroczystości

Już po raz drugi w warszawskim zoo odbyła się wyjątkowa uroczystość. Międzynarodowa organizacja From the Depths wręczyła nagrody im. Jana i Antoniny Żabińskich osobom, które ratowały Żydów w czasie II wojny światowej, a nie otrzymały wyróżnień od Instytutu Yad Vashem.


Nagrody zostały wręczone przed willą położonej w warszawskim ogrodzie zoologicznym, gdzie Jan i Antonina Żabińscy w czasie okupacji ukrywali łącznie ponad 300 osób pochodzenia żydowskiego.

Państwo Żabińscy ocalili życie ponad trzystu Żydów. Podejmując się tego zadania wykazali się niebywałą odwagą, determinacją w działaniu, talentem organizacyjnym, czasem sprytną pomysłowością. Umieli dotrzeć także do innych Polaków i przekonać ich, by z narażeniem życia udzielili długotrwałej pomocy skazanym na zagładę – mówił podczas uroczystości Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy i dodał – Ratowanie Żydów nie było sprawą pojedynczych ludzi. Zaangażowana, a przede wszystkim zagrożona karą śmierci, była cała rodzina „sprawiedliwego”. Dlatego z dużym uznaniem odnoszę się do działań i poświęceń tych ludzi.

Podobnie jak przed rokiem, tak i teraz przyznane zostały trzy Nagrody im. Żabińskich. Wyróżnienia wręczał m.in. założyciel orgnizacji From the Depths Jonny Daniels.

Pierwszą z nagród w imieniu zamordowanego pradziadka wujecznego, jego żony i dziesięcioletniej córki, którzy ukrywali Żydów w swoim domu, odebrał – członek brytyjskiego parlamentu Daniel Kawczyński. Druga nagroda trafiła do zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, które w czasie II wojny światowej ocaliły życie około 750 Żydów. Ostatnie wyróżnienie trafiło do Natalii Jakoniuk, która jako sześcioletnia dziewczynka wraz z rodzicami ukrywała Żydów na strychu swojego domu. Jak mówi uhonorowana „to była normalna i przyzwoita rzecz”.

W uroczystości udział wzięli m.in. wicemarszałek Knessetu Yehiel Hilik Bar, delegacja kongresmenów ze Stanów Zjednocznonych oraz przedstawciele polskich władz centralnych.

Patronat honorowy nad uroczystością objął rząd Wielkiej Brytanii oraz Prezydent m.st. Warszawy.