Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Paluch przyjął pierwsze psy z Radys

opublikowany: piątek, 3. lipca 2020 - 13:44, Dominika Wołk
R. Motyl fot. R. Motyl
Psy ze schroniska w Radysach objęte opieką przez Schronisko Na Paluchu

Dziesięć psów ze schroniska w Radysach przyjechało w czwartek, 2 lipca, do Palucha. Decyzją prezydenta Rafała Trzaskowskiego łącznie 100 czworonogów będzie objętych opieką w warszawskiej placówce dla bezdomnych zwierząt.


Nie mogliśmy być obojętni na los psów ze schroniska, w którym interweniowały prokuratura oraz organizacje prozwierzęce. Dopełniliśmy wszelkich formalności prawnych i teraz potrzebujące zwierzaki będą miały zapewnione odpowiednie warunki w naszym Paluchu – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy. – Potem pomożemy im znaleźć nowych, troskliwych właścicieli – dodaje.

Dzięki temu, że liczba wolnych miejsc w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie jest wystarczająca, miasto zaoferowało pomoc dla części psów z Radys, które szukają tymczasowego schronienia. Pupile będą miały zapewnione wyżywienie, jak również całodobową opiekę weterynaryjną i wsparcie behawiorystów. Od czwartku, 2 lipca, Stowarzyszenie Pogotowie dla Zwierząt będzie codziennie przewozić po dziesięć psów do stołecznej placówki. Pupile przejdą 14-dniową kwarantannę i wymagane zabiegi.

Psy, które do nas przyjechały po trzygodzinnej podróży, weszły do boksu i były radośnie nastawione do człowieka. To było zaskoczenie. Wykonaliśmy im testy wykrywające choroby zakaźne, a potem odpoczywały. Od dzisiejszego poranka przechodzą badania weterynaryjne. Bardzo nam zależy na ich dobrym stanie zdrowia – mówi Henryk Strzelczyk, dyrektor Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie.

Paluch przekazał również trzy tony karmy dla pozostałych potrzebujących zwierząt ze schroniska w Radysach.

Rekordowo niska liczba zwierząt na Paluchu

Dzięki zaangażowaniu pracowników i wolontariuszy placówki oraz innych wielbicieli zwierząt, liczba pupili na Paluchu jest teraz rekordowo niska. Teraz 270 boksów jest wolnych. W najtrudniejszym okresie (lata 2010-2011) w stołecznym schronisku przebywało na co dzień 2400 zwierząt. Teraz na kochający dom czeka 360 psów i 72 koty. Tylko w zeszłym roku aż 1787 psów i 1184 koty znalazły nowy dom.

Profesjonalna opieka oraz edukacja

Adopcjom sprzyja aktywna promocja placówki, akcja bezpłatnego czipowania oraz miejski program dofinansowania sterylizacji i kastracji zwierząt. Priorytetem Palucha jest także edukacja warszawiaków nt. odpowiedzialnej opieki nad domowym pupilem. Placówka sprawowała wcześniej opiekę nad zwierzętami zagubionymi i bezdomnymi, które zostały znalezione na terenie Warszawy i Piaseczna. Od 2018 r. trafiają do niej również czworonogi z Góry Kalwarii,  od 2019 r. z Raszyna, a od kwietnia 2020 r. również z Łomianek. Przygarnięte zwierzęta są czipowane, odrobaczane, szczepione i sterylizowane bądź kastrowane. W schronisku funkcjonuje również szpital zakaźny oraz ogólny, w którym znajdują się sale diagnostyczne i operacyjne oraz laboratorium.