Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Odznaka Pułku AK Baszta dla prezydenta stolicy

opublikowany: piątek, 17. stycznia 2020 - 14:32, Magdalena Łań
Odznaka Pułku AK Baszta dla prezydenta stolicy. Fot. E.Lach fot. Odznaka Pułku AK Baszta dla prezydenta stolicy. Fot. E.Lach

Powstańcy z Pułku AK „Baszta” wręczyli odznakę honorową Rafałowi Trzaskowskiemu, prezydentowi stolicy, w uznaniu pomocy i wsparcia udzielanego powstańcom przez m.st. Warszawa.


Uroczystość odbyła się tam gdzie „Baszta” walczyła - na Mokotowie, w Uczelni Łazarskiego, której założyciel walczył w pułku w 1944r.

- Bardzo się cieszę, że pamięć o powstaniu warszawskim jest kultywowana nie tylko przez władze samorządowe i dzielnice, bo wiele dzielnic ma swoje własne historie powstańcze, tak jak tutaj na Mokotowie jest pułk „Baszta”. W upamiętnianie powstania włączają się inne instytucje, organizacje pozarządowe. Dbanie o pamięć o powstańcach jest naszym obowiązkiem, który traktujemy bardzo poważnie, i jest dla nas zaszczytem, że możemy wspierać naszych bohaterów – powiedział na uroczystości Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Uczelnia współpracuje ze Stowarzyszeniem Pułku AK Baszta, którego członkowie zajmują honorowe miejsca w czasie uroczystości uczelnianych, dzięki czemu studenci mają niepowtarzalną możliwość wysłuchania bezpośrednich relacji z okresu powstania warszawskiego.

Po otrzymaniu z rąk powstańców odznaki honorowej „Amicitiae Fidelium” prezydent odsłonił tablice poświęcone żołnierzom pułku „Baszta”.
Na ścianach w budynku uczelni został namalowany mural o tematyce powstańczej. Autorem muralu jest artysta-malarz Ariel Kula. W maju 2019r. uczelnia poszerzyła ją o kolejne tablice przygotowane pod hasłem #TacyJakMy. Przybliżają one sylwetki młodych powstańców, którzy będąc w wieku większości studentów mężnie walczyli za ojczyznę. Jego głównym celem jest podkreślenie roli, jaką w czasie powstania odrywali żołnierze, sanitariuszki oraz dzieci. W szczególności Teresa Suchecka-Nowak, Felicja Nahorska, Eugeniusz Tyrajski, Tadeusz Kostarski oraz Wojciech Militz jako członkowie Pułku AK „Baszta” i towarzysze Ryszarda Łazarskiego, zajmują ważne miejsce w historii i tradycji uczelni. Ich odwaga, waleczność i bohaterskie czyny powinny być znane jak największej liczbie osób.