Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Odsłonięcie pomnika Tadeusza Kościuszki – akredytacje prasowe

opublikowany: czwartek, 28. października 2010 - 14:47, Magdalena Łań

We wtorek, 16 listopada, o godz. 11.00, (pl. Żelaznej Bramy) zostanie odsłonięty pierwszy w Warszawie pomnik Tadeusza Kościuszki. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych i samorządowych, reprezentacja Banku Citi Handlowy, Stowarzyszenia Budowy Pomnika


T. Kościuszki w Warszawie  oraz młodzież szkolna.

Dziennikarzy zainteresowanych obsługą medialną wydarzenia prosimy o przesłanie - w nieprzekraczalnym terminie do środy, 3 listopada br., do godz. 15.00 na adres mlan@um.warszawa.pl - danych niezbędnych do otrzymania akredytacji:
 
- Imię
- Nazwisko
- Nazwa redakcji
- Numer PESEL
- Imię ojca
- Telefon komórkowy
- Numery wozów (dot. redakcji telewizyjnych i radiowych)

Wstęp na uroczystość będzie możliwy wyłączenie na podstawie akredytacji.
O szczegółach obsługi medialnej poinformujemy w osobnym komunikacie.

    
Pomnik Tadeusza Kościuszki  w Warszawie na pl. Żelaznej Bramy przed pałacem Lubomirskich, jest kopią monumentu usytuowanego na obrzeżu parku Lafayette’a naprzeciwko Białego Domu w Waszyngtonie, autorstwa polskiego rzeźbiarza prof. Antoniego Popiela. Dzieło artysty zostało ufundowane ze składek Polonii amerykańskiej i przekazany w darze społeczeństwu Stanów Zjednoczonych 9 maja 1910 r.

Związki T. Kościuszki z Warszawą wkomponowane są w dzieje XVIII-wiecznej stolicy. To właśnie tu kształcił się w elitarnej Szkole Rycerskiej, stąd wyruszył do Paryża, a następnie do Ameryki, gdzie wsławił się w walkach o niepodległość tego kraju i otrzymał stopień wojskowy generała – brygadiera. Do zasług naczelnika dla stolicy można zaliczyć m.in. wsparcie wojskowe walk jej mieszkańców pod wodzą szewca Jana Kilińskiego, podczas w zwycięskiej bitwy warszawskiej rozegranej podczas insurekcji w dniach 17 – 18 kwietnia 1794 r., w wyniku której żołnierzy rosyjskiego zaborcy zmuszono do opuszczenia naszej stolicy. Kościuszko, po przybyciu do Warszawy, (kwaterę miał na Mokotowie), przystąpił do ufortyfikowania miasta, a następnie zorganizowania jego długotrwałej, aktywnej obrony przed wojskami pruskimi, trwającej od lipca do września 1794 roku.  

Zobacz na mapie