Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Odsłonięto tablicę ku czci prezydenta Marcelego Porowskiego

opublikowany: środa, 16. listopada 2011 - 13:27, Robert Trzaska
Rafał Motyl fot. Rafał Motyl
Tablica na budynku przy ul. Senatroskiej 16

W słonecznych promieniach południowego słońca na ścianie odbudowanego budynku dawnego Ratusza Magistratu Miasta Warszawy przy ul. Senatorskiej 16, wiceprezydent Włodzimierz Paszyński, odsłonił pamiątkową tablicę poświęconą prezydentowi powstańczej stolicy Marcelemu Porowskiemu.


Wtedy, kiedy Warszawa przeżywała swoje najtrudniejsze w historii dni, jeden z naszych poetów, przebywających wówczas na obczyźnie, pisał w swoim poemacie: "W Polsce, kiedy z martwych się obudzi i brzask wolności ją ozłoci, sprawować będą rządy ludzie wielkiej mądrości i wielkiej dobroci". Maurycy Porowski niewątpliwie należał do takich ludzi. Wydarzenia historyczne nie pozwoliły na to, by po wojnie tę mądrość i tę dobroć wykorzystać. -  podkreslił na uroczystości wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński.

Powstanie tablicy nie byłoby możliwe, gdyby nie zaangażowanie Tadeusza Burchackiego z Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, który do jej sfinansowania namówił Bank Citi Handlowy.

Podczas uroczystości sylwetkę prezydenta Marcelego Porowskiego przypomniał zebranym historyk prof. Marek Drozdowski.

Marceli Porowski – był współtwórcą samorządu terytorialnego w II Rzeczypospolitej, dyrektorem Związku Miast Polskich, a podczas Powstania Warszawskiego prezydentem Miasta. Po wojnie skazany w 1951 roku na śmierć. W 1957 roku zrehabilitowany. Zmarł w 1963 r. W 2010 r. został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.