Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Odsłonięcie pomnika rtm. Witolda Pileckiego

opublikowany: środa, 10. maja 2017 - 12:03, Magdalena Łań
Pomnik rtm. W.Pileckiego na Żoliborzu. Fot.M.Łań fot. Pomnik rtm. W.Pileckiego na Żoliborzu. Fot.M.Łań

W sobotę, 13 maja, o godz. 13.00 (al. Wojska Polskiego u zbiegu z ul. Bitwy pod Rokitną) zostanie odsłonięty pomnik rtm. Witolda Pileckiego. Na uroczystość zaprasza Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy oraz rodzina bohatera z Zofią Pilecką-Optułowicz, córką rotmistrza.


Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent Warszawy w zaproszeniu na uroczystość napisała: „Witold Pilecki (1901-48) ochotnik do Auschwitz, symbol patriotyzmu i bezmiernego poświecenia. Kawaler Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski (1995) z nadania prezydenta RP Lecha Wałęsy i Orderu Orła Białego (2006) z nadania prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Uchwałę Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie przywrócenia pamięci zbiorowej Polaków bohaterskiej postaci rotmistrza Witolda Pileckiego (2008) podpisał marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, a awans do stopnia pułkownika (2013) minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.
Wierzymy wszyscy, iż doczesne szczątki Witolda Pileckiego zostaną odnalezione i uroczyście pochowane w panteonie Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie”.

Program uroczystości

- godz. 13.00 - powitanie gości przez burmistrza dzielnicy Żoliborz Krzysztofa Buglę  

- przemówienia okolicznościowe:
- przedstawiciel rodziny rotmistrza Witolda Pileckiego
- prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski
- prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz

- uroczyste odsłonięcie pomnika
- poświęcenie pomnika
- złożenie kwiatów
- zakończenie uroczystości ok godz. 13.45

Pomnik rtm. Witolda Pileckiego  (autorstwa rzeźbiarza Jacka Kicińskiego i architekta Rafała Stachowicza) stoi na Żoliborzu, po północnej stronie pasa dzielącego jezdnie al. Wojska Polskiego (u zbiegu z ul. Bitwy pod Rokitną). Lokalizacja monumentu nawiązuje do miejsca, w którym rotmistrz Pilecki w 1940 r. dołączył do łapanki, żeby znaleźć się wśród osób wiezionych do obozu koncentracyjnego. Pomnik powstał dzięki uchwale Rady Miasta z marca 2014 r. Stołeczny ratusz ogłosił konkurs na projekt. Monument został zrealizowany z budżetu miasta, jego koszt to blisko 1,4 mln zł.