Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Od kładki przez Wisłę po budowę tuneli – nowe inwestycje w stolicy

opublikowany: wtorek, 8. marca 2016 - 12:34, Magdalena Łań
Prezydent Warszawy podczas konferencji nt. inwestycji. Fot. R.Motyl fot. Prezydent Warszawy podczas konferencji nt. inwestycji. Fot. R.Motyl

Hanna Gronkiewicz- Waltz, Prezydent Warszawy wraz ze swymi zastępcami, podczas konferencji prasowej w ratuszu przedstawiła nowe inwestycje, jakie w latach 2016-19 będą realizowane w stolicy za 400 mln zł. Ta kwota to dodatkowe dochody z funduszy unijnych.


- Są to z jednej strony przedsięwzięcia znane, które zyskają dodatkowe dofinansowanie, ale także całkiem nowe, oczekiwane przez mieszkańców. Niektóre zostaną zrealizowane w ciągu czterech lat, niektóre już w tym roku. Zadań inwestycyjnych zebrało się blisko 30. – poinformowała Prezydent stolicy podczas konferencji, w której udział wzięła także Ewa Malinowska –Grupińska, przewodnicząca Rady Miasta oraz radna Maria Łukaszewicz, przewodnicząca Komisji  Budżetu i Finansów.

Z ciekawszych, całkiem nowych inwestycji warto wymienić budowę kładki pieszo-rowerowej zł przez Wisłę za 30 mln zł, która powstanie pomiędzy ulicami Karową i Okrzei.

Dofinansowane zostaną także wiadukt i tunel pod przejazdem kolejowym w Rembertowie i tunel pod szynami w Wesołej.

- Bezkolizyjne przejazdy znacznie ułatwią poruszanie się w tych rejonach miasta i poprawią bezpieczeństwo ruchu drogowego i kolejowego.- podkreśliła Hanna Gronkiewicz-Waltz. Na te budowy zarezerwowano 61 mln zł.

Miasto przeznaczyło także pieniądze na wiele rozwiązań drogowych takich jak  budowa ul. Kłodzkiej, oświetlenie ulic Kockiej i Krawieckiej, ścieżkę rowerową na ul. Niemcewicza, powstanie sygnalizacji świetlnej u zbiegu ul. Koszykowej i Raszyńskiej.

Dofinansowana będzie także modernizacja Szpitala Bielańskiego, budownictwo komunalne w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji czy dotacje na remonty i konserwacje zabytków pozostających w posiadaniu wspólnot mieszkaniowych i innych podmiotów. Dodatkowe pieniądze zostaną przeznaczone także na zieleń miejską.

- Zrealizujemy program, który zakłada z jednej strony zwiększenie liczby nasadzeń – drzew i krzewów – a z drugiej powstanie nowych i rewitalizację istniejących parków. Na te działania przeznaczamy 45 mln zł. W tym kontekście zachęcamy także do kontaktu z naturą, a  konkretnie ze zwierzętami w naszym zoo – zbudujemy nowe wejście do ogrodu od strony ul. Jagiellońskiej, aby poprawić do niego dojście.- powiedziała Prezydent Warszawy.

Te dodatkowe 400 mln zł to duży zastrzyk dla Warszawy. Wszystkie inwestycje przysłużą się poprawie życia w mieście, rozwijając komunikację, budownictwo komunalne, ochronę zdrowia i zabytków, mając także wpływ na jakość opieki nad najmłodszymi, wypoczynku czy stan bezpieczeństwa.

W załączniku znajduje się lista wszystkich inwestycji.

Pliki do ściągnięcia

  1. Lista nowych inwestycji (plik: info_pras_nowe_inwestycje_dla_warszawy_ost.doc, rozmiar pliku: 144 KB)
  2. Prezentacja inwestycje 2016-19 (plik: prezentacja_nowe_inwestycje_dla_warszawy_080320162.pps, rozmiar pliku: 51530 KB)