Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Obchody 73. rocznicy Powstania Warszawskiego

opublikowany: czwartek, 27. lipca 2017 - 12:05, Magdalena Łań
R.Motyl fot. R.Motyl
Prezydent Warszawy prezentuje podpisany Apel do warszawiaków.

W ratuszu przedstawiciele Związku Powstańców Warszawskich i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Prezydent m.st. Warszawy podpisali „Apel do mieszkańców stolicy” o godne uczczenie 73. rocznicy Powstania Warszawskiego.


Niezależnie od dyskusji historycznych, które zawsze będą się toczyć na temat Powstania Warszawskiego, jedno jest pewne - Powstanie Warszawskie jest warszawskim DNA. To tożsamość stolicy, która wpisana jest w historię naszego miasta, o której zawsze będziemy pamiętać – powiedziała podczas konferencji prasowej Hanna Gronkiewicz-Waltz,Pprezydent stolicy. – Główne uroczystości rocznicowe odbywają się dwa dni – 31 lipca i 1 sierpnia – wtedy oddajmy cześć poległym żołnierzom i cywilnym mieszkańcom naszego miasta. Zbieramy się tradycyjnie zawsze w tych samych miejscach – na pl. Kasińskich, pod Gloria Victis na Cmentarzu Powstańców Warszawskich i wielu innych. Składamy tam kwiaty i palimy znicze, ale nie tylko – oglądamy spektakle i koncerty, gramy w gry miejskie, czy wspólnie śpiewamy powstańcze piosenki – dodała Prezydent.

Prezydent stolicy przedstawiła program oficjalnych uroczystości, których organizatorem jest m.st. Warszawa. Obchody z udziałem władz państwach, samorządowych a przede wszystkim powstańców, tradycyjnie odbędą się w Muzeum Powstania Warszawskiego, na pl. Krasińskich, przy Grobie Nieznanego Żołnierza, pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i AK, przy Gloria Victis na Powązkach oraz na wolskim Cmentarzu Powstańców Warszawskich.

Apel do warszawiaków
Podczas konferencji apel o godne i pełne szacunku dla powstańców i ich czynu podpisali Eugeniusz Tyrajski, zastępca prezesa Związku Powstańców Warszawskich, Leszek Żukowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy:

1 sierpnia, o godz. 17.00, w Warszawie rozlegną się syreny – zatrzymajmy się wtedy i pomyślmy o wydarzeniach sprzed 73 lat. O powstańcach, którzy stanęli do nierównej walki o wolność, o niewyobrażalnej ofierze cywilnych mieszkańców.

Tożsamość współczesnej Warszawy wyrasta z tamtego czasu. To wtedy, ofiara z życia złożona przez powstańców i ludność cywilną, na zawsze zmieniała nasze miasto. Pokonane, ale niezwyciężone, obrócone w gruzy, po latach odrodziło się. Dzisiejsza Warszawa wygląda inaczej niż ta przedwojenna, ale jej duch i siła są niezmienne. Jesteśmy dumni, że te cechy przekazali nam bohaterowie walczący o nasze miasto w 1944 r. Winniśmy im szacunek. Oddajmy hołd poległym bohaterom, zachowując się godnie podczas uroczystości.

Zwracamy się do mieszkańców Warszawy, aby jak co roku, w godzinę „W”, minutą ciszy uczcili ofiary heroicznej walki o wolność naszego miasta, o wolność Polski”.

W załącznikach poniżej znajdziecie Państwo informacje o:
- programie oficjalnym obchodów
- pomocy udzielanej powstańcom przez m.st. Warszawę,
- komunikacji w dniach obchodów,
- o rejsie Wisła w godzinę „W”,
- o turnieju piłkarskim o Puchar Pamięci Małego Powstańca,
- o koncercie „Chłopcy z tamtych lat”.

Pliki do ściągnięcia

  1. Program obchodów (plik: program_oficjalny.doc, rozmiar pliku: 34 KB)
  2. Pomoc powstańcom (plik: info_pras_73_pw_-_pomoc_powstancom.doc, rozmiar pliku: 353 KB)
  3. Zmiany w komunikacji (plik: info_pras_73_pw_-_komunikacja.doc, rozmiar pliku: 352 KB)
  4. Rejs w godzinę"W" (plik: info_pras_73_pw_-_wisla_godzina_w.doc, rozmiar pliku: 1229 KB)
  5. Turniej o Puchar Małego Powstańca (plik: info_pras_73_pw_-_maly_powstaniec.doc, rozmiar pliku: 326 KB)
  6. Koncert "Chłopcy z tamtych lat" (plik: info_pras_73_pw_-_koncert.doc, rozmiar pliku: 317.5 KB)