Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

O krok od ładniejszej Warszawy

opublikowany: czwartek, 16. stycznia 2020 - 10:43, Konrad Klimczak
Uchwała krajobrazowa - konferencja z udziałem Rafała Trzaskowskiego, prezydenta stolicy Uchwała krajobrazowa - konferencja z udziałem Rafała Trzaskowskiego, prezydenta stolicy

Dziś, 16 stycznia, Rada m.st. Warszawy będzie obradować nad przyjęciem uchwały krajobrazowej. To zapowiedź końca chaosu reklamowego na stołecznych ulicach i placach.


- Uchwała krajobrazowa dla Warszawy to krok w stronę ładniejszego i bardziej uporządkowanego miasta, w którym lepiej będzie żyło się warszawiankom i warszawiakom – mówi Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy i dodaje - Uwagi złożone przez mieszkańców, społeczników, przedstawicieli branży reklamowej oraz dyskusje toczone nad kształtem dokumentu z radnymi m.st. Warszawy doprowadziły do aktualnego kształtu uchwały krajobrazowej. Wszystkim bardzo dziękuję za zaangażowanie. 

Przestrzeń, w której żyjemy, to jeden z wielu czynników wpływających na naszą jakość życia. Tymczasem w Polsce od wielu lat narastała anarchia reklamowa potęgująca chaos przestrzenny. Warszawa intensywnie zabiegała o przekazanie samorządom ustawowych instrumentów prawnych do stworzenia lokalnych przepisów urbanistycznych, czego owocem było przyjęcie przez Sejm tzw. ustawy krajobrazowej 24 kwietnia 2015 roku. Stolica bezzwłocznie przystąpiła do pracy nad odpowiednimi regulacjami po wejściu w życie ustawy we wrześniu tego samego roku.

Na co uchwała będzie miała wpływ? Zapisane w niej regulacje dotyczą nie tylko reklam i szyldów, ale także ogrodzeń i małej architektury.

Jeśli Rada m.st. Warszawy przyjmie projekt, czeka nas okres przejściowy, który pozwoli firmom na dostosowanie się do zapisów uchwały. Miasto będzie też prowadzić działania edukacyjne i pilotażowe ułatwiające wprowadzanie nowych zapisów w życie.