Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Nowy szpital dla Warszawy

opublikowany: czwartek, 11. lutego 2021 - 12:17, Marzena Wojewódzka
fot. R. Motyl fot. fot. R. Motyl
Prezydent Trzaskowski podczas uruchamiania Szpitala Południowego

Szpital Południowy na Ursynowie gotowy do przyjęcia pierwszych pacjentów. Początkowo placówka będzie leczyć pacjentów zakażonych COVID-19. Po zakończeniu pandemii koronawirusa nowy miejski szpital zacznie służyć mieszkańcom południowych dzielnic Warszawy.


Pierwsi pacjenci będą przyjmowani w Szpitalu Południowym już od 15 lutego. To oznacza, że budowę i oddanie szpitala do użytku udało się przyspieszyć aż o pół roku.

- Ta inwestycja była wyczekiwana przez mieszkańców południowych dzielnic miasta - Ursynowa i Wilanowa - oraz sąsiadujących z Warszawą miejscowości – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – Koncepcja wybudowania szpitala właśnie w tym miejscu powstała blisko dekadę temu dzięki inicjatywie prezydent Hanny Gronkiewicz–Waltz. Dziękuję jej za to – podkreśla prezydent stolicy.

Budowa Szpitala rozpoczęła się w grudniu 2016 r. W 2020 r., w związku z trwającą pandemią, władze miasta porozumiały się z Konstantym Radziwiłłem, wojewodą mazowieckim i wspólnie podjęły decyzję, że placówka zostanie oddana do użytku jako tzw. tymczasowy szpital covidowy. W odróżnieniu od tymczasowej placówki zorganizowanej na Stadionie Narodowym, Szpital Południowy będzie przyjmował także pacjentów w cięższym stanie, wymagających najbardziej intensywnej opieki.

- Koszt budowy Szpitala Południowego poniesiony przez miasto to ponad 370 mln zł. Wojewoda mazowiecki przekazał ponad 22 mln złotych na przyspieszenie prac i zakup części wyposażenia do placówki – mówi prezydent Trzaskowski.

Szpital Południowy będzie jednym z ośmiu szpitali tymczasowych w województwie mazowieckim, utworzonych w ramach planu zabezpieczenia łóżek „covidowych”.

Budynek Szpitala Południowego jest złożony z trzech pięciopiętrowych modułów. Powierzchnia użytkowa obiektu wynosi ponad 40 tys. m², co odpowiada powierzchni blisko sześciu boisk do piłki nożnej.

Zależało nam, aby oddać do użytkowania cały kompleks. Obecnie uruchamiamy nowoczesny szpital, w którym możemy zapewnić docelowo 300 łóżek dla chorych na COVID-19, w tym 80 łóżek respiratorowych – mówi prezydent Trzaskowski.

Już od 25 stycznia w części budynku Szpitala Południowego działa punkt szczepień przeciw COVID-19. Szczepienie otrzymało tam już ponad trzy tysiące warszawiaków.

Docelowo, po ustąpieniu pandemii, Szpital Południowy będzie nowoczesną, wielooddziałową placówką leczniczą, służącą mieszkańcom południowej Warszawy.

To nowoczesny szpital, bardzo potrzebny w tej części miasta. Rozpoczęliśmy rozmowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, które - mam nadzieję - przyniosą oczekiwane rozwiązania i doprowadzą do uzyskania przez nową placówkę odpowiedniego kontraktu - podkreśla Rafał Trzaskowski. – Kiedy uporamy się z epidemią koronawirusa, a szpital nie będzie już funkcjonował jako „covidowy”, chcemy tu uruchomić m.in. oddziały ginekologiczno–położniczy, chirurgii urazowej i ortopedii, chirurgii ogólnej, internę z pododdziałem kardiologicznym – dodaje prezydent. W placówce znajdą się również nowoczesne laboratorium, apteka, nocna i świąteczna opieka zdrowotna oraz przychodnia przyszpitalna.

W Szpitalu Południowym będzie działał też system ratownictwa medycznego z SOR oraz własnym lądowiskiem dla helikopterów, które znajduje się na dachu budynku, ponad 24 m nad poziomem terenu.

Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy odpowiedzialna m.in. za obszar miejskiej polityki zdrowotnej, podziękowała wszystkim zaangażowanym w budowę Szpitala Południowego, a szczególnie za okres ostatnich 10 tygodni kiedy zapadła decyzja o przyspieszeniu prac budowlanych i oddaniu inwestycji w ekspresowym tempie. - To ogrom pracy, który dotyczy nie tylko zakończenia samej budowy, ale również m.in. rozruchów technologicznych, sprawdzenia i zatwierdzenia niezwykle złożonej dokumentacji powykonawczej, przeprowadzenia niezbędnych odbiorów, uzyskania decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego na użytkowanie oraz wyposażenia szpitala w łóżka, respiratory, tomografy, meble i tysiące innych pozycji. Teraz przekazujemy ten niezwykle nowoczesny budynek w ręce lekarzy i pracowników medycznych, którzy będą pomagać pacjentom zarażonym koronawirusem – dodaje wiceprezydent Kaznowska.