Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Nowy program i galeria w Muzeum POLIN

opublikowany: piątek, 15. stycznia 2021 - 18:46, Paweł Olek

Żydowscy twórcy, myśliciele i działacze z Polski to bohaterowie nowego programu Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN „Dziedzictwo”. Całoroczny program wydarzeń poświęcony będzie postaciom, które w XIX i XX wieku odmieniły oblicza sztuki, nauki, gospodarki czy polityki.


„Dziedzictwo” to program i nowa galeria w Muzeum POLIN, która przedstawiać będzie kulturowy dorobek polskich Żydów. W całorocznym programie znajdziemy różnorodne wydarzenia: debaty, festiwal muzyczny, spotkania online z potomkami bohaterów galerii w ramach cyklu „Meet the Family”, filmy, oprowadzania kuratorskie po wystawie, spacery śladami wybitnych polskich Żydów, warsztaty czy spotkania autorskie.

Punktem kulminacyjnym programu (gdy tylko sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli) będzie otwarcie galerii „Dziedzictwo” - nowej części wystawy stałej Muzeum POLIN „1000 lat historii Żydów polskich”.

Ida Kamińska, Julian Tuwim, Artur Rubinstein, Samuel Goldwyn Meyer, Aleksander Ford, Isaac Bashevis Singer, Bruno Schulz, Henryk Berlewi, Róża Luksemburg, Janusz Korczak czy Ludwik Zamenhoff – to wybrani bohaterowie programu. Ich biografie i  dokonania stworzą zbiorowy portret polskich Żydów. Ich dorobek jest ważny dla cywilizacji światowej, polskiej, żydowskiej.

- Chcemy, aby losy polskich Żydów były dowodem na to, że nawet w niepewnych czasach można pokonywać ograniczenia, że warto dążyć do celu, brać odpowiedzialność za życie swoje i innych. Dziedzictwo może być zachętą oraz inspiracją także dla nas. Okazją do postawienia sobie pytań o własne korzenie, cele czy aspiracje – zapowiadają organizatorzy.

17 stycznia o godz. 14.00 w serwisie YouTube oraz na facebookowym profilu Muzeum POLIN wyemitowany zostanie pierwszy z cyklu filmów, będących zapisem rozmów na temat uniwersalnych prawd poruszanych w galerii „Dziedzictwo”.

Tego samego dnia o godzinie 20.00 odbędzie się wirtualna debata z udziałem prof. Barbary Kirshenblatt-Gimblett, prof. Dariusza Stoli i dr Tamary Sztymy. Uczestnicy debaty to osoby zaangażowane w powstanie nowej galerii Muzeum POLIN. Opowiedzą one o procesie tworzenia tej przestrzeni i o tym, dlaczego jest ona tak ważna dla ukazania pełniejszego obrazu historii polskich Żydów. Debata transmitowana będzie na żywo na profilu FB Muzeum POLIN.

Więcej informacji o galerii „Dziedzictwo”: www.polin.pl/pl/galeria-dziedzictwo