Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Nowe wytyczne wojewody mazowieckiego a sprzęt dla szpitali

opublikowany: poniedziałek, 30. listopada 2020 - 15:28, Marzena Wojewódzka

Po raz kolejny wnioskujemy o zaopatrzenie miejskich szpitali w sprzęt i wyposażenie medyczne do walki z COVID-19. Tym razem według nowych wytycznych Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego: dostawy dotyczą jedynie szpitali „covidowych”, a asortyment i limity zostały odgórnie określone.


– 23 listopada dostaliśmy nowe wytyczne od wojewody mazowieckiego, w jaki sposób wnioskować o sprzęt i aparaturę medyczną dla miejskich szpitali. Tym razem zapotrzebowanie mogą zgłaszać tylko placówki II poziomu zabezpieczenia. Jeśli chodzi o placówki medyczne nadzorowane przez m.st. Warszawę lista dotyczy zatem tylko sześciu miejskich szpitali: Grochowskiego, Bielańskiego, Wolskiego, na Inflanckiej, Czerniakowskiego i Praskiego. Jednocześnie w wytycznych Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego został wskazany konkretny asortyment, o który szpitale mogą wnioskować. Odgórnie określono także limity. Oznacza to, że nie o wszystko możemy wnioskować, a  jeśli już, to w ograniczonej ilości - mimo pilnych potrzeb sprzętowych miejskich podmiotów medycznych – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Wiceprezydent Kaznowska podkreśla, że nie tylko szpitale II i III poziomu zabezpieczenia biorą czynny udział w walce z pandemią koronawirusa: – Świadczeń opieki zdrowotnej dla pacjentów zakażonych lub podejrzanych o zakażenie COVID-19 udzielają również szpitale I poziomu, Stołeczne Centrum Opiekuńczo-Lecznicze, w którym mamy ponad 700 podopiecznych oraz miejskie zakłady lecznictwa otwartego. Liczymy, że w końcu zostaną one również wzięte pod uwagę i otrzymają jakże potrzebny sprzęt. Na tę chwilę czekamy na informacje odnośnie asortymentu, który zostanie przekazany na rzecz miejskich podmiotów leczniczych i możliwego terminu dostawy.

W związku z nowymi zasadami wnioskowania o sprzęt i aparaturę medyczną dla miejskich szpitali „covidowych” wydanymi przez MUW, 25 listopada wystąpiliśmy m.in. o:

- 17 respiratorów,

- 6 respiratorów bez sprężonego powietrza,

- 5 respiratorów transportowych,

- 92 kardiomonitory bez modułu kapnografii,

- 38 kardiomonitorów z modułem kapnografii (do łóżek na OIT- oddziałach intensywnej terapii),

- 35 aparatów do wysokoprzepływowej tlenoterapii,

- 11 aparatów EKG,

- 323 łóżka szpitalne, w tym 18 łóżek OIT,

- 125 butli tlenowych o pojemności 50 litrów,

- 405 dozowników do tlenu,

- 80 wózków do przewożenia chorych, z podnoszonym leżem,

- 49 zestawów pomp infuzyjnych,

- 47 ssaków medycznych.