Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Nowa Kopenhaga, nowa Warszawa?

opublikowany: piątek, 13. maja 2016 - 10:34, Magdalena Łań

Ponad 300 km tras rowerowych i elektryczne autobusy. Kąpielisko miejskie w centrum miasta. Skwery, parki i przyjazne przestrzenie dla każdego mieszkańca. Nierealne? Taka właśnie jest Kopenhaga, najbardziej przyjazne miasto na świecie. Czy Warszawa może wyglądać podobnie?


Wolskie Centrum Kultury, Duński Instytut Kultury w Polsce i Oddział Warszawski SARP zapraszają na wykład Jana Christiansena, architekta i współtwórcy rewolucyjnej przemiany Kopenhagi. Spotkanie odbędzie się w środę, 18 maja, godz. 18.00 w Pawilonie SARP, ul. Foksal 2 w Warszawie. Wstęp wolny.

Spotkanie, organizowane w ramach projektu Nowa Towarowa będzie okazją, by dowiedzieć się jak Kopenhaga z przeciętnej europejskiej stolicy zmieniła się w nowoczesną metropolię i jedno z najbardziej przyjaznych dla mieszkańców miast świata, zachowując przy tym swoją tożsamość. Christiansen pokaże m.in. związki pomiędzy zrównoważonym projektowaniem miasta, a kształtowaniem się nowej kultury miejskiej, opowie o intensywnym rozwoju nowych kopenhaskich dzielnic, które zbliżyły mieszkańców do miasta, a także spróbuje wyjaśnić, dlaczego radykalne ograniczenie ruchu samochodowego w centrach miast wpływa na zaangażowanie społeczne jego mieszkańców. Jakie wnioski może wyciągnąć z tych doświadczeń Warszawa?

Jan Christiansen jest członkiem krajowego zespołu doradców duńskiej Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych ds. estetyki w architekturze, krajobrazie i sztuce. Jako naczelny architekt Kopenhagi w latach 2001-2010 doprowadził do największego rozwoju miasta w ostatnim  stuleciu. Dzięki niemu Kopenhaga - zachowując swój szczególny charakter - zyskała nowe przestrzenie miejskie, tworzące ramy dla codziennego życia jej mieszkańców.