Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Nowa dzielnica Warszawy – Wisła

opublikowany: niedziela, 6. lipca 2014 - 16:17, Tomasz Demiańczuk
T. Demiańczuk fot. T. Demiańczuk
Prezydent m.st. Warszawy na plaży "Poniatówka"

Wstrzymany przejściem wód wezbraniowych sezon nad Wislą rozpoczyna się na nowo a wraz z nim nowy program działań nad rzeką na najbliższe miesiące oraz kolejne lata.


Brzegi warszawskiej Wisły odradzają się po przejściu fali wezbraniowej. Nad stołeczny odcinek królowej polskich rzek powróciły popularne ogródki sezonowe, a zanieczyszczone plaże i fragmenty ścieżek zostały odtworzone.

- Bardzo się cieszę widokiem setek warszawiaków wypoczywających na nadwiślańskich brzegach. To dowód, że działania zmierzające do odwrócenia miasta ku Wiśle powiodły się. Dotychczasowe działania pozwoliły na rewitalizację znacznych obszarów nabrzeży, jednakże wiele jeszcze przed nami. Nowe projekty inwestycyjne i rewitalizacyjne nad królową polskich rzek na lata 2014-2020 określiliśmy mianem Dzielnicy Wisła. W najbliższym czasie planujemy kolejne inwestycje, które pozwolą utwierdzić mieszkańców i turystów, że Wisła i jej brzegi są właśnie dla nich – powiedziała podczas konferencji Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

Wraz z powrotem życia nad Wisłę rozpoczyna się drugi etap rewitalizacji Wisły warszawskiej. Kontynuowany będzie proces, który w latach 2008-2014 odmienił obraz rzeki. Tysiące warszawiaków korzysta zarówno w sezonie letnim, jak i zimą, z dotychczas wyludnionych brzegów.

Sukces rewitalizacji Wisły mierzony obecnością warszawiaków nad wodą skłania ku refleksji nad dalszym procesem przebudowy nabrzeży rzeki. Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców oraz kontynuować proces rewitalizacji przygotowano założenia do planu działań i inwestycji na lata 2014-2020 pod nazwą Dzielnica Wisła.

Program obejmuje w pierwszej kolejności poprawę standardu infrastruktury służącej utrzymaniu czystości. Już trwa stopniowa wymiana koszy na śmieci na nowe. Wszystkie plaże zostaną uzupełnione o wydzielone paleniska. W planach jest również wyposażenie plaż oraz bulwarów w konstrukcje do zbierania drobnych odpadów, czy niedopałków oraz przenośnych pojemników na śmieci w miejscach bezpośrednio narażonych na powódź.

Wraz z działaniami infrastrukturalnymi ruszy kampania informacyjna skierowana do młodych użytkowników brzegów Wisły zachęcająca do przyjemnego spędzania czasu nad rzeką a jednocześnie odpowiedzialnego korzystania z przestrzeni publicznej.

Zakończony program inwestycyjny (lata 2008-2014), to między innymi budowa Multimedialnego Parku Fontann, przebudowa Portu Czerniakowskiego, odbudowa i wyposażenie plaż oraz ścieżek rekreacyjnych na praskim brzegu, budowa pawilonu plażowego oraz Nadwiślańskiego Szlaku Rowerowego, przebudowa bulwarów na odcinku od ul. Boleść do mostu Świętokrzyskiego oraz intensywny program działań służących ochronie przed powodzią, który zakończy się wraz z oddaniem do użytku drugiej części bulwarów na odcinku pomiędzy mostem Śląsko-Dąbrowskim a mostem Świętokrzyskim – w połowie 2015 roku.

Pliki do ściągnięcia

  1. Dzielnica Wisła - prezentacja (plik: dzielnica_wisla_06_07_2014.pdf, rozmiar pliku: 50720.98 KB)