Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Nasze miasto, nasza sprawa, pies warszawiak

opublikowany: środa, 8. marca 2017 - 14:02, Tomasz Demiańczuk
Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie fot. Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie
Pies warszawiak powraca w trzeciej edycji akcji „Adoptuj warszawiaka”

Pies warszawiak powraca w trzeciej edycji akcji „Adoptuj warszawiaka”. Czworonogi ze stolicy w tym roku pojawiły się już w stylowym Muzeum Neonów, w przestrzeniach Soho Factory, a także na festiwalu Dog Day. Podczas spacerów po Warszawie nieodłącznie towarzyszą im fotograficy i filmowcy.


Bohaterami akcji „Adoptuj warszawiaka” są psy ze Schroniska „Na Paluchu”. Celem tej inicjatywy jest nie tylko promocja adopcji czworonogów, ale także zwrócenie uwagi mieszkańców stolicy na problem bezdomności zwierząt.

Za nami już dwie odsłony akcji. Dzięki niej nowe domy znalazło już ponad 200 psów. Ta liczba oznacza, że działania przynoszą wymierny rezultat.

Poprzez tę akcję chcemy zmienić smutny obraz psów przebywających w schroniskach i pokazać, że te łagodne, kochane stworzenia mogą nam towarzyszyć w każdej sytuacji życia codziennego. Mogą jechać z nami autobusem, towarzyszyć nam podczas relaksu w kawiarni czy podczas rodzinnego pikniku, co niejednokrotnie udowodniły nam podczas poprzednich edycji – mówi Henryk Strzelczyk, dyrektor Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie.

VIPsiaki, podobnie jak w zeszłym roku spacerować będą w charakterystycznych miejscach Warszawy. Będzie można je spotkać i poznać bliżej podczas wydarzeń kulturalnych, imprez, czy weekendowego leniuchowania na plaży wraz z mieszkańcami miasta.

Nadchodzące imprezy (więcej wydarzeń wkrótce):

  • 7-9 kwietnia - Warsaw Animals Day, Nadarzyn
  • 20 maja – Warszawski Dzień Zwierząt, Pola Mokotowskie
  • 1 lipca – Dzień Psa, Park Skaryszewski

Zachęcamy wszelkie instytucje do przyłączenia się do akcji. Zaproszenia dla VIPsiaków można przesyłać na adres promocja@paluch.org.pl. Można również wesprzeć akcję udostępniając zdjęcia psów w mediach społecznościowych. Wydarzenia z VIPsiakami można śledzić na portalu Facebook, a także za pośrednictwem strony internetowej.

Nabór do wolontariatu
Obecnie z „Paluchem” współpracuje 250 wolontariuszy. Wciąż jednak poszukiwani są nowi ochotnicy. Jeśli chcesz zaangażować się w pomoc warszawskim czworonogom i jesteś gotowy do regularnej, długofalowej współpracy zgłoś się. Nabór do wolontariatu w Schronisku „Na Paluchu” prowadzony jest w sposób ciągły. Szczegółowe informacje o pracy wolontariuszy, a także jak zacząć tę przygodę znajdują się na stronie.

Pamiętaj! Zanim wyślesz zgłoszenie, uważnie przeczytaj jakie zadania czekają na wolontariuszy i zastanów się czy jesteś gotowy do podjęcia tego wyzwania.

Wolontariat pracowniczy
Schronisko zachęca również firmy do zorganizowania wolontariatu pracowniczego w „Paluchu”.

Wolontariat w schronisku to nie tylko spacer z psem, to także poszukiwanie dla niego domu oraz szerzenie idei adopcji ze schroniska. I to właśnie w tym obszarze - aktywnej promocji adopcji - najbardziej potrzebne jest wsparcie.

Wolontariusze podczas spotkania w schronisku, po odbyciu szkolenia z zasad bezpieczeństwa, udają się na spacery z psami. Dzięki takim bezpośrednim kontaktom z czworonogami, mają oni możliwość poznania się, a także wykonania pamiątkowej fotografii lub filmu.

Dzięki tym ostatnim możliwe jest również krzewienie idei adopcji również po zakończeniu wolontariatu. Podzielenie się ze współpracownikami, rodziną i znajomymi tymi doświadczeniami, a także zamieszczenie relacji zdjęciowej czy filmowej na stronie lub też profilu w mediach społecznościowych pomoże szukać domów dla psów z warszawskiego schroniska.

Zgłoszenia do wolontariatu można przesyłać na adres wolontariat@napaluchu.waw.pl lub zgłaszać telefonicznie 692 448 612.