Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Najmłodsi warszawiacy napiszą "Listy dla Ziemi"

opublikowany: piątek, 12. kwietnia 2013 - 14:37, Magdalena Łań

Warszawa znalazła się w gronie ponad 350 miast i gmin, które przystąpiły do akcji Listy dla Ziemi. W poniedziałek, 15 kwietnia o godz. 12.00, na pl. Zamkowym, najmłodsi warszawiacy wraz z fundacją ARKA zainaugurują największą w tym roku inicjatywę ekologiczną w Polsce.


Głównym celem akcji jest edukacja ekologiczna oraz promowanie ważnego dla samorządów tematu segregacji odpadów i recyclingu. Pomysł jest bardzo prosty: dzieci z gmin, które zgłosiły chęć udziału w projekcie, podczas kwietniowych zajęć szkolnych będą pisać listy na specjalnym, wykonanym z makulatury papierze.

Listy łączą pokolenia

Przygotowane listy dzieci zabiorą do domów i przekażą je dorosłym: rodzicom, dziadkom. W ten sposób edukacja będzie miała podwójny wymiar. Uczniowie – chcąc napisać list – będą musieli zapoznać się z omawianym tematem, dorośli – zainteresowani tym, co ich pociechy robią w szkole – przeczytają przyniesione prace i razem ze swoimi dziećmi będą mieli szansę zrobić coś dla środowiska.

Konkurs na najpiękniejszy list

Akcji będą towarzyszyły m.in. happeningi, wystawy, konkursy, instalacje, zbiórki surowców. Do szkół trafią plakaty, filmy i broszury edukacyjne. W oparciu o te materiały każdy nauczyciel będzie mógł przeprowadzić lekcję tematyczną i przygotować uczniów do napisania listów.

Zwieńczeniem akcji będzie konkurs na najciekawszy list. Prace zgłoszone przez szkoły prezentowane będą na specjalnym fanpage’u Listów dla Ziemi (www.facebook.com/listydlaziemi) na Facebooku, a decyzję, komu przyznać nagrodę główną, podejmą internauci. Jury złożone z dziennikarzy i nauczycieli wybierze 10 najlepszych listów, które zostaną pokazane na wystawach w całej Polsce.

Organizatorzy przewidują, że w akcji weźmie udział ponad milion osób - do tej pory zgłosiło się aż 350 samorządów i 4000 szkół i przedszkoli.

***

Akcja odbywa się pod patronatem Ministra Środowiska i Minister Edukacji Narodowej, zaś partnerem strategicznym są Lasy Państwowe. Wśród partnerów akcji znalazł się m.in. Urząd m.st. Warszawa oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania.

Pliki do ściągnięcia

  1. Plakat akcji (plik: plakat_listy_dla_ziemi.pdf, rozmiar pliku: 981.31 KB)