Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Naczelnik Kościuszko nareszcie w Warszawie

opublikowany: wtorek, 16. listopada 2010 - 13:09, Magdalena Łań
Przemawia Prezydent Warszawy Przemawia Prezydent Warszawy

Warszawa ma nowy pomnik. Na placu Żelaznej Bramy został odsłonięty monument Tadeusza Kościuszki. Jest to kopia pomnika ufundowanego przez Polonię amerykańską, stojącego od 1910 roku niedaleko Białego Domu w Waszyngtonie.


Dziękuje pani Prezydent i wszystkim za to, że wreszcie ten pomnik w Warszawie powstał – powiedział Bronisław Komorowski, Prezydent RP – To symbol wolności w tak znaczącym miejscu – niedaleko Grobu Nieznanego Żołnierza i pl. Piłsudskiego – dodał.

Prezydent Warszawy przypomniała rolę Warszawy podczas insurekcji kościuszkowskiej 1794 roku.

Warszawa nie zamierzała oddać niepodległego bytu bez walki i stała się jednym z ważniejszych miejsc oporu jakie w dobie insurekcji przetoczyły się przez kraj. Lud Warszawy prowadzony przez Jana Kilińskiego wyparł Rosjan z miasta, potem Warszawa przez kilka miesięcy wsławiła się długotrwałą obrona. Aby zdławić jej przedłużający się opór wojska rosyjskie krwawo rozprawiły się z mieszkańcami Pragi.- przypomniała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Mit i legenda wybitnego dowódcy walk o Konstytucję 3 Maja, absolwenta warszawskiej Szkoły Rycerskiej, znakomicie wykształconego inżyniera, specjalisty od fortyfikacji,  amerykańskiego generała walczącego  o niepodległość Stanów Zjednoczonych,  Najwyższego Naczelnika  Siły Zbrojnej Narodowej zostaje dzisiaj upamiętniona pomnikiem. Po 193 latach od powołania pierwszego komitetu. – podkreśliła Prezydent.

W uroczystości wziął także udział prof. Marian Marek Drozdowski, prezes Stowarzyszenia Budowy Pomnika Naczelnika, który doprowadził po blisko 200 latach starań do postawienia pomnika T. Kościuszki w stolicy.

W odsłonięciu monumentu wzięły także udział delegacje szkół noszących imię Naczelnika oraz reprezentanci miast związanych z insurekcją.

Pomnik powstał z inicjatywy powołanego w 2003 roku, Stowarzyszenia Budowy Pomnika Tadeusza Kościuszki w Warszawie. Projekt sfinansował Bank Citi Handlowy kwotą 1 mln złotych w ramach programu ochrony dziedzictwa kulturowego.


Zobacz na mapie

Pliki do ściągnięcia

  1. O pomniku T.Kościuszki w Warszawie (plik: Kosciuszko_duzy.doc.rtf, rozmiar pliku: 30.25 KB)