Do 26 lutego br. trwa nabór uzupełniający na ławników sądowych. Do 7 sądów na terenie Warszawy potrzeba w sumie 100 ławników.
Trwa czteroletnia kadencja ławników sądowych na lata 2020-2023. W ramach naboru uzupełniającego szukamy do:
Kto może zostać ławnikiem
Ławnikami mogą zostać osoby z obywatelstwem polskim, korzystające z pełni praw cywilnych i obywatelskich, o nieskazitelnym charakterze, które są w wieku 30-70 lat, są zatrudnione, prowadzą działalność gospodarczą lub mieszkają w miejscu kandydowania co najmniej od roku. Ponadto ławnikami powinny być osoby, które posiadają co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe oraz ze względu na stan zdrowia są zdolne do pełnienia obowiązków ławnika. W przypadku orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy dodatkowo powinny wykazać się szczególną znajomością praw pracowniczych.
Kto nie może być ławnikiem
Ławnikiem nie mogą być osoby zatrudnione w sądach powszechnych i innych sądach oraz w prokuraturze, wchodzące w skład organów, od których orzeczenia można żądać skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego, funkcjonariusze Policji oraz inne osoby zajmujące stanowiska związane ze ściganiem przestępstw i wykroczeń, adwokaci i aplikanci adwokaccy, radcy prawni i aplikanci radcowscy, duchowni, żołnierze w czynnej służbie wojskowej, funkcjonariusze Służby Więziennej oraz radni gminy, powiatu i województwa, a także radni dzielnic m.st. Warszawy.
Jak się zgłosić
Zgłoszenia należy kierować do Rady m.st. Warszawy (która z mocy ustawy prowadzi nabór), a kandydatów zgłaszają:
Zgłoszenia przyjmowane są do 26 lutego 2021 r.:
Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerami telefonów: (22) 443 05 83 lub 443 05 84, 443 05 96, 443 05 97.