Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Muzyka i język na Warszawskiej Jesieni

opublikowany: piątek, 18. września 2020 - 10:29, Paweł Olek

Muzyka i język – to temat przewodni tegorocznego 63. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, który potrwa do 26 września. Warszawa współfinansuje to prestiżowe wydarzenie.


Rok 2020 okazał się trudnym testem dla wielu wydarzeń kulturalnych w stolicy. Część z nich odwołano lub przełożono na inny termin, pozostałe nieco zmieniły swoją formułę. Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” także musieli uwzględnić uwarunkowania narzucone w związku z pandemią koronawirusa. Publiczność będzie mogła uczestniczyć w koncertach bezpośrednio, w sali koncertowej, ale także w domowym zaciszu – dzięki transmisjom online. W planie są także retransmisje spotkań z kompozytorami. 

Warszawa od lat wspiera Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej. „Warszawska Jesień” otrzymała w ramach miejskich dotacji – w kategorii najbardziej prestiżowych Festiwali (kategoria III) – trzyletnią dotację w łącznej wysokości 4,2 mln zł (1,2 mln zł na każdą edycję).

Organizowany od 1956 r. Festiwal ma co roku temat przewodni, wokół którego skupiają się poszczególne wydarzenia. W tym roku to „Muzyka i język”.  –  We wzajemnym oddziaływaniu muzyki i języka, ich przenikaniu, znajdujemy w dobie zmagania się z wirusem nowy wymiar – podkreślają organizatorzy.

Na równi z Jesienią „dorosłą” w szczególnych warunkach odbędzie się również Mała Warszawska Jesień, obchodząca właśnie 10-lecie. To ważne, by - mimo trudności - nie rezygnować z muzycznej edukacji. W ramach Małej Warszawskiej Jesieni odbędą się spotkania na żywo w Parku Rzeźby w Królikarni, ale też  – co szczególnie cieszy – w odnowionym Muzeum Warszawy (przestrzenie wystawiennicze oraz piwnice Kina Syrena).

Więcej informacji, w tym program wydarzenia dostępne są na stronie Festiwalu.