Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Muzeum Historii Żydów Polskich coraz bliżej otwarcia

opublikowany: środa, 4. lipca 2012 - 15:58, Robert Trzaska
R. Motyl fot. R. Motyl
Wiceprezydent J. Wojciechowicz rozmawia z B. Zdrojewskim - ministrem kultury

Na warszawskim Muranowie, u zbiegu ulic Zamenhoffa, Anielewicza i Lewartowskiego powstaje największa inwestycja w Polsce poświęcona historii żyjących tu Żydów. Dzięki ogłoszonym dziś dotacjom udało się zamknąć proces zbierania środków na wykonanie ostatniego elementu inwestycji – ekspozycji Muzeum.


Dla mnie osobiście i dla Warszawy to wspaniała chwila. Cieszymy się niezwykle, że ta potrzebna miastu i Polsce instytucja kultury wreszcie zaistnieje i będzie mogła otworzyć swoje podwoje dla zwiedzających. Jest to kolejna instytucja, która wpisuje się w panoramę kulturalnej i historycznej stolicy. Po Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Chopina, Centrum Nauki Kopernik, budowanym Muzeum Pragi, to kolejna placówka, która w istotny sposób wzbogaci naszą mapę kulturalną – mówił podczas spotkania Jacek Wojciechowicz, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.

Dzięki ogłoszonym dziś 7 mln dolarów od fundacji Koret i Taube Foundation for Jewish Life and Culture oraz przekazanym wczoraj przez Jana Kulczyka 20 mln zł Żydowski Instytut Historyczny może zakończyć proces pozyskiwania środków na stworzenie ekspozycji Muzeum. Łączny koszt wykonania ekspozycji to ok. 120 mln zł. Pierwsze z jej elementów zostaną zaprezentowane w połowie lipca w Arkadach Kubickiego. Dotychczas obydwie Fundacje przekazały na jego rzecz 6 mln dolarów ze środków własnych oraz od pozyskanej przez nich grupy darczyńców z zachodniego wybrzeża USA. Łączny wkład Fundacji Taube Foundation for Jewish Life and Culture, Fundacji Koret oraz pozyskanych przez nie darczyńców na rzecz MHŻP wyniesie do października 2013 r. 15,8 mln dolarów.

Inicjatywa utworzenia Muzeum Historii Żydów Polskich wyszła od Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny i stopniowo zyskała uznanie zarówno w Polsce, jak i na świecie. Patronat nad tworzeniem Muzeum objął Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, a pod przewodnictwem Szymona Peresa, byłego premiera i Ministra Spraw Zagranicznych Izraela, działa Międzynarodowy Komitet Honorowy Muzeum, w skład którego wchodzą wybitne osobistości z wielu krajów. Od końca 2005 roku Muzeum jest wspólną instytucją kultury Miasta Warszawy, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenia ŻIH. Budowę gmachu Muzeum finansują w równych częściach Miasto Stołeczne Warszawa oraz MKiDN. Koszt realizacji to ok. 200 mln złotych.

W prestiżowym konkursie na projekt Muzeum zwyciężyli fińscy architekci Ilmari Lahdelma i Rainer Mahlamäki, którzy pracują razem od 1997 roku i specjalizują się w projektowaniu muzeów oraz wielofunkcyjnych centrów kulturalnych. Zgodnie z programem konkursowym „Muzeum będzie centrum edukacyjnym i kulturalnym, służącym uświadomieniu wagi tego dziedzictwa, ze szczególnym naciskiem na edukację młodego pokolenia. (…) Muzeum będzie korzystać przede wszystkim z nowoczesnych technik wystawienniczych opartych na technologii komputerowej oraz z wielu interaktywnych programów audiowizualnych wspomagających jego historyczną narrację.