Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Monety kolekcjonerskie NBP

opublikowany: czwartek, 29. lipca 2004 - 1:01,

Monety o nominale 2 i 10 zł z kotwicą - symbolem Polski Walczącej - na tle muru z cegieł wprowadził do obiegu kolekcjonerskiego Narodowy Bank Polski dla upamiętnienia 60. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego


Monety o nominale 2 i 10 zł z kotwicą - symbolem Polski Walczącej - na tle muru z cegieł wprowadził do obiegu kolekcjonerskiego Narodowy Bank Polski dla upamiętnienia 60. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Prezes NBP Leszek Balcerowicz spotkał się w siedzibie NBP w Warszawie z byłymi powstańcami, którym wręczył monety kolekcjonerskie.

"Powstanie Warszawskie dało Polakom wzór patriotyzmu. Kolejnym pokoleniom pokazuje, na czym polega miłość do ojczyzny" powiedział Balcerowicz podczas uroczystości.

Prezes Związku Powstańców Warszawskich płk Zbigniew Ścibor-Rylski zaznaczył, że jest skrępowany sytuacją, kiedy oddaje się byłym powstańcom honory, ponieważ w walkach brały udział tysiące młodych ludzi, którzy zginęli, i to o nich należy pamiętać. "My nie biliśmy się w Powstaniu o odznaczenia, honory" - podkreślił.

Wyraził nadzieję, że monety "może kiedyś staną się pamiątką i przypomną o młodych, wspaniałych żołnierzach walczących w powstaniu".

W spotkaniu udział wzięło ok. 100 kombatantów ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Związku Powstańców Warszawy.

Moneta o nominale 10 zł jest srebrna, na jej awersie widnieje wizerunek kotwicy - symbolu Polski Walczącej - na tle muru z cegieł. Na jej tle, u góry z prawej strony umieszczono wizerunek orła. Na rewersie widać postać powstańca na tle muru z cegieł, a u dołu napis 1944-2004.

Moneta o nominale 2 zł wykonana jest ze stopu miedzi, aluminium i cynku, zwanego Nordic Gold. Na jej rewersie znajduje się wizerunek kotwicy na tle muru z cegieł, a dookoła napis: 60. rocznica powstania warszawskiego. Na awersie widnieje godło państwowe.

Monet srebrnych wyemitowano 92 tys.; monet 2-złotowych - 900 tys. Można je kupić w kasach NBP i w sklepach numizmatycznych.
źródło: PAP