Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

„Moje miasto Warszawa” także w przedszkolach niepublicznych

opublikowany: piątek, 9. lutego 2018 - 11:59, Konrad Klimczak
R. Motyl fot. R. Motyl
Publikacja trafiła również do niepublicznych placówek

Książka „Moje miasto Warszawa” została przygotowana z myślą o dzieciach w wieku przedszkolnym. Jesienią otrzymały ją trzylatki rozpoczynające swoją edukacyjną przygodę w miejskich przedszkolach. Publikacja, wydana przez stołeczny ratusz, trafiła również do niepublicznych placówek.


„Moje miasto Warszawa” otrzymało 27 tysięcy dzieci z miejskich i niepublicznych przedszkoli. Jest również w bibliotekach oraz w salach przedszkolnych. Jednak każdy z nas może przeczytać wyjątkowe wiersze, posłuchać ich i obejrzeć magiczne ilustracje na stronie um.warszawa.pl/mojemiasto.

Celem publikacji jest edukacja poprzez zabawę i odkrywanie różnych miejsc w stolicy oraz budowania z nią więzi od najmłodszych lat.

- Zachęcam do wspólnej lektury rodziców i dzieci. To również świetna inspiracja do rodzinnego poznawania naszego miasta - mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Książka promuje ideę wspólnego spędzania czasu wolnego w Warszawie i czytania rodziców z dziećmi.

„A może by tak pójść w Warszawie całą rodziną…”

Książka zawiera wiersze autorstwa Pawła Beręsewicza oraz ilustracje Moniki Pollak. Jest to zbiór 17 krótkich wierszy o ciekawych miejscach stolicy – m.in.: o Trakcie Królewskim, Wiśle, Centrum Nauki Kopernik, pomniku Małego Powstańca jak i o Stacji Filtrów MPWiK, Schronisku na Paluchu, metrze i tramwajach. Każdy wiersz wzbogacony jest ilustracją, na której oprócz bohaterów książki jest warszawska syrenka w różnych odsłonach. Publikacja zawiera również dwa teksty edukacyjne dla rodziców i opiekunów autorstwa Dagny Ślepowrońskiej oraz Joanny Olech. Do książki dołączony jest audiobook, który można odsłuchać na stronie um.warszawa.pl/mojemiasto.

Coraz więcej szkół i przedszkoli

Do 350 miejskich przedszkoli chodzi ponad 46,4 tysiąca dzieci, do oddziałów przedszkolnych w szkołach – 8,7 tysiąca.

Od 2007 r. zbudowaliśmy 33 przedszkola i 14 szkół, a wiele placówek rozbudowaliśmy. Dzięki inwestycjom i zmianom organizacyjnym w tym roku szkolnym jest o 5000 miejsc więcej w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach niż rok wcześniej.

Do 2020 roku wybudujemy 25 nowych przedszkoli i 17 szkół. Natomiast 26 przedszkoli i 81 szkół będzie modernizowanych. W 2018 roku na te inwestycje edukacyjne zarezerwowaliśmy 470 mln zł. Dzięki nim zostanie stworzonych bądź zmodernizowanych ponad 20 tys. miejsc dla warszawskich uczniów w placówkach edukacyjnych różnego szczebla. W 2018 r. dzięki inwestycjom w Warszawie przybędzie ponad 2100 miejsc w przedszkolach, w tym nowe przedszkole dla dzieci z autyzmem, a w szkołach - ponad 4600 miejsc.