Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Mieszkańcy wybrali neon dla Zieleniaka

opublikowany: środa, 11. lutego 2015 - 13:35, Tomasz Demiańczuk
Mieszkańcy wybrali neon dla Zieleniaka Mieszkańcy wybrali neon dla Zieleniaka

Zielony, czcionka retro, nawiązujący do historycznych warszawskich neonów. Tak będzie wyglądać nowy neon „Zieleniak”, wybrany przez mieszkańców stolicy. Prawdziwy, wypełniony kolorowym gazem neon zawiśnie na reprezentacyjnej elewacji budynku nowego targowiska od ul. Grójeckiej.


Zieleniak na Ochocie jest pierwszym z projektów, które dotyczą budowania centrów lokalnych. Przy ich realizacji chcemy zaoferować mieszkańcom funkcjonalną, ale również estetyczną przestrzeń do zakupów i spędzania czasu wolnego. Takie detale jak własnie neon, mają duże znaczenie nie tylko w odbiorze tej przestrzeni przez warszawiaków, ale również wpisaniu tego budynku w charakter ulicy Grójeckiej – mówi Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Forma, jaką przybrał zwycięski neon "Zieleniak" nawiązuje stylistyką do charakterystycznego kroju pisma z lat 50-60, który znany jest wszystkim ze sławnych polskich marek takich jak samochód Warszawa czy motor Junak. "Odręczny" napis, przełamuje minimalistyczną bryłę budynku zaprojektowanego przez pracownię architektoniczną JEMS – mówi Katarzyna Westrych z zespołu 370 Studio, który zaprojektował neon na zlecenie Zarządu Mienia m.st. Warszawy.

Warszawiacy mogli wybierać najładniejszy ich zdaniem projekt nowego neonu między 5 a 10 lutego na stronie Urzędu Dzielnicy Ochota. Do wyboru były 4 projekty. Pierwszy, zwycięski otrzymał 804 (44%) głosy, projekt nr 2 – z listkami zamiast kropek nad „i” zebrał 477 (26%) głosów. Projekt nr 4 z pismem drukowanym zebrał 374 (20%) głosy, a najmniej głosów zebrał projekt pisma odręcznego – 186 (10%). Łącznie w ankiecie oddanych zostało 1841 głosów.

Pod koniec 2014 r. przeprowadzony został sondaż „Jaka nazwa dla nowego targowiska przy ul. Grójeckiej?” wśród sprzedających, kupujących oraz przechodniów. Najwięcej, bo 41% osób biorących udział w sondażu, proponowało nazwę „Zieleniak” lub wariacje związane z tą nazwą (Zieleniak na Banacha, Nowy Zieleniak). Nazwa cieszy się dużą rozpoznawalnością. Wiele osób odwoływało się w swoich uzasadnieniach do historii, podkreślając, że to miejsce na Ochocie zostało utworzone dla sprzedaży warzyw i owoców jeszcze przed wojną.